3. prosince 2014 12:09, aktualizováno  17:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V ukrajinské jaderné elektrárně se stala nehoda, oznámil Jaceňuk

Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

KYJEV Jeden z reaktorů Záporožské jaderné elektrárny na jihovýchodě Ukrajiny vyřadila z provozu nehoda. O incidentu, který se udál již minulý týden v pátek, informoval ve středu ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Ten zároveň pověřil ministerstvo energetiky, aby o události zveřejnilo podrobnosti.

Zmíněné ministerstvo následně oznámilo, že nehoda nepředstavuje žádnou hrozbu a že problém se netýká reaktorů. Agentura Interfax-Ukrajina uvedla, že výpadek postihl blok tři. 

„Vím, že v Záporožské jaderné elektrárně došlo k nehodě,“ řekl Jaceňuk. Dodal, že již vyzval ministra energetiky Volodymyra Demčyšyna, aby objasnil, kdy bude problém vyřešen a jaké byly podniknuty kroky k obnově dodávek elektrické energie.

Žádná hrozba

Ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn.

Ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn.

„Nic nehrozí. S reaktory nemáme žádný problém,“ řekl na následném briefingu Demčyšyn. Zároveň dodal, že potíže se „žádným způsobem“ netýkají samotné produkce elektrické energie, ale vnitřních energetických rozvodů, kde nastal zkrat.

Postižený blok je nyní odpojen od ukrajinské energetické soustavy, ačkoli podle ministra reaktor nadále pracuje normálně. „Jeho energetická produkce není využívána. Myslím ale, že problém bude vyřešen do pátku,“ řekl.

Vyjádření ukrajinské ambasády v Praze

  • Dle informací provozovatele jaderných elektráren Ukrajiny Energoatom, dne 28.listopadu 2014 v 19.24 hod. došlo k odpojení třetího bloku Záporožské jaderné elektrárny od sítě účinkem ochrany proti vnitřnímu poškození generátoru. Důvodem pro odpojení se stalo poškození navíjení transformátoru napětí sekce napájení pomocné jednotky bloku.

  • Automatika ochrany bloku zareagovala dle projektového algoritmu. Blok je převeden do studeného stavu bez připomínek. K radiačním rizikům nedošlo. Předběžné hodnocení úrovně události dle mezinárodní škály jaderných událostí INES: pod škálou/úroveň "0".

  • V současné době probíhají práce na obnovení napájení pomocné jednotky. Připojení k síti se plánuje k 5. prosinci.

Ukrajinské ministerstvo energetiky již v úterý odpoledne ohlásilo, že rozvodná síť v zemi se potýká s výkyvy a že za kolísáním v energetické soustavě může mimo jiné mimořádná oprava třetího bloku záporožského jaderného komplexu.

PSALI JSME:

O výpadku třetího bloku této elektrárny ve středu informovala agentura Interfax-Ukrajina. Odstavení bloku, kde je reaktor o výkonu 1000 MW, ještě více zhoršilo energetickou situaci země. Demčyšyn řekl, že chce kvůli potížím s distribucí energie požádat velké průmyslové odběratele, aby dobrovolně snížili svou spotřebu.

Záporožská jaderná elektrárna je největší jadernou elektrárnou v Evropě a třetí...
Elektrárna generuje asi polovinu jaderné energie na Ukrajině a více než pětinu...
Elektrárna se nachází na jihovýchodě Ukrajiny u města Energodar u břehů...
Elektrárna se začala stavět 1. dubna 1981. První blok elektrárny byl spuštěn v...

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) podle Reuters prozatím incident na Ukrajině nekomentovala. Podle mezinárodních dohod, přijatých po havárii jaderné elektrárny v Černobylu na tehdejší sovětské Ukrajině, musí státy tuto agenturu informovat o všech nehodách ve svých jaderných zařízeních, které by mohly mít dopad na další země.

NEJVĚTŠÍ JADERNÁ ELEKTRÁRNA V EVROPĚ

  • Záporožská jaderná elektrárna je největší jadernou elektrárnou v Evropě a třetí největší na světě s celkovým instalovaným výkonem 6000 MW (šest energobloků po 1000 MW). Podle čistého elektrického výkonu (6 x 950 MW) je pátá největší na světě.
  • Generuje asi polovinu jaderné energie na Ukrajině a více než pětinu z celkové elektrické energie vyrobené v zemi.
  • Nachází se na jihovýchodě Ukrajiny u města Energodar u břehů Kachovské přehrady (na řece Dněpr).
  • Stavět se začala 1. dubna 1981. První blok elektrárny byl spuštěn v listopadu 1984 a do komerčního provozu byl uveden v roce 1985. Druhý blok byl spuštěn v roce 1985, třetí v roce 1986 a čtvrtý v roce 1987. V roce 1988 bylo rozhodnuto o rozšíření o další dva bloky - pátý zahájil provoz v srpnu 1989 a šestý v roce 1995.
  • V elektrárně je zaměstnáno asi 11 500 lidí.
  • Vlastníkem je státní společnost Energoatom, která provozuje všechny čtyři fungující jaderné elektrárny na Ukrajině.
  • Nehoda v Záporožské jaderné elektrárně postihla její třetí blok, a to již minulý týden; informace o tom ale byla zveřejněna až ve středu.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz