7. června 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V USA prý tajně vzniká umělá inteligence předvídající jaderné útoky. Pentagon ji zkrotí, uklidňuje armáda

Jaderné zbraně (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderné zbraně (ilustrační fotografie). | foto: Shutterstock

WASHINGTON/PRAHA Spojené státy tajně vyvíjejí umělou inteligenci (UI), která bude mít za úkol, pomocí satelitních snímků a dat, předvídat nepřátelský jaderný útok. V úterý to uvedla agentura Reuters s odkazem na vládní zdroje - americké úředníky, kteří o utajeném výzkumu vědí. Washington zatím žádné informace ohledně projektu veřejně neoznámil, vrchní velitel amerických jaderných sil John Hyten však uklidňuje, že by se taková technologie nevymkla z kontroly, rozhodování by ovlivňovali lidé.

Obranný systém UI by měl být schopen shromažďovat obrovské množství dat, včetně satelitních snímků, a s jejich pomocí vyhodnocovat nebezpečí jaderného útoku.

Umělá inteligence by tak měla Pentagonu umožnit, aby včas podnikl kroky k odvrácení jaderné hrozby. Velení díky tomu bude mít čas zakročit pomocí diplomacie nebo se pokusit nepřátelské hlavice zničit ještě před odpálením.

Podle zdrojů Reuters v současnosti probíhá několik výzkumných projektů, které vyvíjejí vojenské obranné systémy UI. Americká vláda přitom navrhla ztrojnásobit výdaje ze státního rozpočtu na jeden z nich na 83 milionů dolarů (zhruba 1,8 miliardy korun). I když se jedná o poměrně malou částku, tak význam, který mají podobné programy, získává na důležitosti, a to především v době, kdy vojenská moc Ruska a Severní Koreje roste.

Podle agentury  Reuters se přesto někteří z amerických úředníků shodují, že výdaje na výzkum nejsou zdaleka odpovídající.

05.června 2018 v 13:13, příspěvek archivován: 06.června 2018 v 12:53

U.S. military is working on a secret research project that would use artificial intelligence to anticipate nuclear-capable missiles https://t.co/Dsh8qSIlry via @ReutersTV https://t.co/HpjjgIiE9D

Podle zdrojů Reuters je jeden z vyvíjených programů UI zaměřen i na Severní Koreu. Washington je totiž znepokojen umístěním mobilních raketových odpališť v KLDR, které mohou být ukryté v tunelech, lesích nebo jeskyních. Tento projekt byl až do této doby přísně utajen.

Pentagon projevil zájem o využití umělé inteligence k vojenským účelům už dříve. V minulosti například americká armáda zveřejnila informace o tom, že používá umělou inteligenci k rozpoznávání objektů z videí pořízených drony v rámci výzkumného programu „Project Maven“.

O americkém obranném výzkumu UI existuje jen málo dostupných informací. Zdroje Reuters nicméně přiznaly, že americká armáda už jeden prototyp umělé inteligence otestovala, program měl mít údajně za úkol vystopovat mobilní odpaliště raket.

Podle Reuters jsou do tajného výzkumu Washingtonu zapojeni jak armádní, tak i civilní výzkumníci ve Washingtonu. Dostupné dokumenty prozrazují, že program protiraketové obrany UI by měl být v budoucnu kromě Severní Koreje zaměřen i proti Rusku, Číně, Íránu a teroristickým organizacím.

Po zveřejnění zprávy o plánech předvídání jaderného nebezpečí pomocí umělé inteligence začala veřejnost na sociálních sítích v žertu srovnávat americký plán s fiktivním počítačovým systémem Skynet z filmové série Terminátor, který získal plnou kontrolu nad zbraněmi, jimiž vyhladil většinu lidstva.

Pochybnosti, že by mohla UI záměrně vyvolat jaderný konflikt mezi světovými mocnostmi, však armádní zástupce rozptyluje. Vrchní velitel amerických jaderných sil John Hyten uvádí, že jakmile bude systém umělé inteligence plně uveden do provzu, Pentagon bude muset zvážit bezpečnostní opatření, které zajistí, že tempo, jakým budou vznikat rozhodnutí ohledně jaderné hrozby, budou určovat lidé, a ne stroje.