Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinským diplomatům v mnoha zemích vyhrožují. Nás nevyděsí, míní ministr

Dmytro Kuleba na zasedání ministrů zahraničí NATO v Bukurešti. (30. listopadu 2022) foto: Reuters

Desítky výhrůžek dostali v posledních dnech ukrajinští diplomaté ve dvanácti evropských zemích. Na Facebooku o tom informoval ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle něj se ale Ukrajinci nezaleknou. V pátek Kyjev uvedl, že jeho zastupitelské úřady v zahraničí včetně Česka obdržely zakrvavené balíčky obsahující zvířecí oči.
  11:32aktualizováno  21:25

„Dosud jsme zaznamenali 18 případů výhrůžek ve 12 zemích: pokus o teroristický útok ve Španělsku, balíčky se zvrácenými hrozbami ve formě vytržených zvířecích očí v Maďarsku, Nizozemsku, Polsku, Chorvatsku, Itálii, Rakousku, Česku, Vatikánu, Francii, zprávy o bombě v Kazachstánu a také podezřelý dopis v USA,“ uvedl Kuleba po pátečním krizovém jednání s ukrajinskými diplomaty.

Podle ministra chtějí pachatelé, které označuje za teroristy, podkopat důležitou diplomatickou práci na dodávkách zbraní, energetického zařízení a na izolaci Ruska. „Myslí si, že nás mohou vystrašit a zastavit nebo oslabit mezinárodní podporu Ukrajiny. Chápu, proč to chtějí. Dnes je ukrajinská diplomacie mocnou silou, která čelí nepříteli,“ napsal na Facebooku ukrajinský ministr zahraničí.

Ukrajinská velvyslanectví a konzuláty podle ministra zahraničí zvýšily po vlně výhrůžek bezpečnostní opatření. Kyjev podle něj rovněž spolupracuje s úřady hostitelských zemí i ukrajinskou tajnou službou SBU na odhalení pachatelů. „Teroristé neuspějí,“ dodal Kuleba.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko v pátek informoval, že ukrajinská velvyslanectví a konzuláty v několika zemích včetně Česka obdržely zakrvavené balíčky obsahující zvířecí oči.

Česká policie uvedla, že na ukrajinské velvyslanectví v Praze a konzulát v Brně dorazily balíčky s živočišnou tkání. Ve Španělsku už dříve přišly dopisové bomby například premiérovi Pedru Sánchezovi, na americké a ukrajinské velvyslanectví, leteckou základnu či do firmy v Zaragoze, která vyrábí raketové odpalovací systémy, ruční granáty či zařízení pro noční vidění. Španělské úřady věc vyšetřují jako terorismus.

List El Mundo napsal, že podle španělské policie bylo všech šest dopisních bomb odhalených v posledních dnech odesláno z města Valladolid na severu země. Odesílatele se ale zatím identifikovat nepodařilo. V pěti případech nebyl nikdo zraněn, lehké zranění utrpěl pouze ve středu zaměstnanec ukrajinské ambasády, když bez kontroly otevřel zásilku pro velvyslance Serhije Pohorelceva. Španělské ministerstvo vnitra uvedlo, že se k této zprávě nemůže vyjádřit.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat