Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vděční uprchlíci pomohli Italům po ničivém tornádu: Víme, co znamená všechno ztratit

Uprchlíci pomáhají s obnovou obcí, které zpustošilo tornádo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci pomáhají s obnovou obcí, které zpustošilo tornádo. | foto: TwitterReprofoto

Desítky uprchlíků pomohly obyvatelům severoitalského Benátska čelit následkům ničivého tornáda, které region zpustošilo minulý týden. „Přišli o všechno, museli jsme jim podat pomocnou ruku. Oni to pro nás udělali také,“ vysvětlili vděční migranti italským médiím.

Zborcené zdi, stržené střechy, stromy vyvrácené z kořenů a desítky zraněných lidí. Severoitalský kraj Benátsko (Veneto) se vyrovnává se zkázou, kterou mu minulý týden přineslo ničivé tornádo. Vichr o rychlosti 300 kilometrů za hodinu se ve středu prohnal provinciemi Dolo a Mirano a obrátil domovy tamních obyvatel v trosky.

Místní teď z ulic měst odklízejí sutiny, z nichž se snaží zachránit zbytky svého zničeného majetku. Běsnící živel srovnal se zemí desítky domů, a některé rodiny tak připravil takřka o vše. V zoufalé situaci se jim však dostalo nečekané pomoci. Do obnovy zpustošeného regionu se totiž dobrovolně zapojila čtyřicítka migrantů, kterým region před časem poskytl útočiště. Neváhali prý ani chvilku - chtěli místním oplatit jejich laskavost.

Udělali pro nás to samé

„Bydlím nedaleko v Padue. Řekli nám, že nás potřebují. A tak jsme tady, abychom pomáhali, já osobně jsem se vůbec nerozmýšlel. Je to skutečná tragédie a bez dobrovolníků to nezvládnou, “ popsal 23letý Kostant z Pobřeží slonoviny deníku Il Fatto Quotidiano. „Někteří lidé přišli úplně o všechno, musíme jim podat pomocnou ruku. Oni udělali to samé pro nás, když jsme přišli,“ vysvětluje. 

Dvacetiletý Dominic pomáhá v Miranu hasičům skládat cihly a uklízet polámané větve stromů. V Itálii už dvanáctý měsíc čeká, až mu země udělí status uprchlíka - Středozemní moře přeplul na útěku ze severozápadní Nigérie, kde fanatici ze sekty Boko Haram vyvraždili celou jeho rodinu a vypálili dům, v němž Dominic vyrůstal. 

„Jsem jediný, kdo přežil,“ říká. „Chci zas žít jako normální člověk, jinak nebudu mít nikdy klid. Doufám, že dostanu doklady a budu tu moct začít pracovat. Snad se dočkám. Čekání mi nevadí, nejdůležitější je, že jsem naživu. Právě proto jsem sem přišel. Protože tihle lidé ztratili všechno. A já dobře vím, jaký je to pocit.“

Spolu s Řeckem patří Itálie ke státům, kterých se uprchlická krize dotýká nejbolestněji. V uplynulém roce k jejím břehům dorazilo rekordních 170 tisíc nelegálních migrantů a čísla pro letošní rok budou podle odhadů ještě několikrát vyšší. S hlavním náporem se potýká jih země, ovšem v rámci redistribučních mechanismů míří tisíce migrantů také na sever Apeninského poloostrova. Letos už jejich počet stihl překročit hranici 50 tisíc a zastupitelství některých měst se obávají, že se o nově příchozí brzy nedokáží postarat. 

‚Afričané škodí turismu‘

Na poplach proti přijímání imigrantů bije především čerstvě zvolený guvernér Benátska, Luca Zaia z kontroverzní Ligy Severu, připomíná list The Guardian. Konzervativní straně na pravém okraji politického spektra bývá vyčítána populistická a xenofobní rétorika, a ačkoli se mnozí její členové ohrazují, že neprávem, Zaia je důkazem, že minimálně část tohoto politického uskupení zastává postoje přinejmenším kontroverzní. 

LIGA SEVERU

Migranti z Afriky v regionu „zdevastují“ dosud kvetoucí turistický průmysl, tvrdí Zaia, jenž už dříve proslul opakovanými výzvami ke srovnání romských táborů se zemí. Minulý pátek pak guvernér hlasitě apeloval na místní úřady, aby začaly Afričany vystěhovávat z azylových center poblíž turistických lokalit. Odvolával se přitom na vyděšené stížnosti obyvatel regionu, které k jeho uším údajně proudí „všude a všemi způsoby“. 

Zaiovy proklamace možná těší jeho voliče, ale nezavděčil se jimi ústřední vládě v Římě. Ta se pod vedením centristického premiéra Mattea Renziho pokouší prosadit výše zmíněný redistribuční program, v jehož rámci žádala severoitalské kraje k přijetí 7500 migrantů. Luco Zaia odpověděl po svém: migranti trpící svrabem by prý Renziho měli potěšit „velkým objetím“.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!