Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Francii stávkují zaměstnanci laboratoří, kde se testuje na covid. Tempo je prý vražedné

Covid 19

  18:49
Paříž - Ve Francii ve čtvrtek vstoupily do stávky stovky zaměstnanců soukromých laboratoří, které provádějí testy vzorků kvůli koronaviru. Stěžují si hlavně na obrovské množství přesčasů, nedostatek lidí v provozech a na obrovskou míru stresu vyplývající ze stále vyšší poptávky po testování na covid-19, uvedla agentura Reuters.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Dan Materna, MAFRA

Francie překonala hranici deseti tisíc nakažených za jeden den, poprvé od začátku nákazy

Protest zastřešuje odborový svaz CGT, který tvrdí, že stávka v některých městech testování zcela zastaví. Pokud majitelé laboratoří nepřistoupí na požadavky, které zahrnují růst platů a personální posily, může se prý stávka protáhnout.

Už ve středu vstoupili do stávky pracovníci přibližně 20 odběrových míst zajišťujících testy v jižní Francii. „Jsme u konce svých sil. Nadávají nám a někdy na nás i fyzicky útočí. A tempo je naprosto nelítostné,“ citoval Reuters člena CGT a pracovníka laboratoře na předměstí Paříže Pascala Boudeaua.

V Paříži, Marseille, Bordeaux či Toulouse vyšlo do ulic více než 10 000 lidí, kteří protestovali proti úsporným plánům podniků, jež i kvůli koronavirové krizi oznamují snižování počtu zaměstnanců. Podle agentury AFP od března oznámilo chystanou restrukturalizaci téměř 400 firem, které celkem zruší skoro 60.000 pracovních míst.

Roušku v MHD nelze nahradit živým hadem, upozornil po incidentu dopravní podnik v Manchesteru

Ve Francii, která má zhruba 67 milionů obyvatel, od začátku srpna roste denní počet případů nákazy koronavirem. Minulou sobotu dokonce úřady ohlásily rekordní přírůstek 10 561 případů. Ministr zdravotnictví Olivier Véran ve čtvrtek řekl, že aktuálně v zemi připadá 84 nakažených na 100 000 obyvatel. Ještě na konci srpna to bylo 50 infikovaných na 100 000 obyvatel, na konci července pouhých deset. Nejčastěji podle Vérana dochází k přenosu nákazy uvnitř rodiny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat