Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Eboly se bojí už i Rwanda. Izolovala studenta s podezřelými symptomy

Ošetřovatelé v ochranných oblecích odnášejí tělo zemřelého. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ošetřovatelé v ochranných oblecích odnášejí tělo zemřelého. | foto: Reuters

KIGALI Rwandské úřady umístily do izolace německého studenta, který prý vykazuje symptomy smrtícího onemocnění ebola. Nyní se čeká na výsledky testů, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní ministerstvo zdravotnictví. Jde o prvního pacienta ve Rwandě, který je testován na přítomnost viru. Nejvíce nakažených i obětí se dosud objevilo ve státech Guinea, Libérie a Sierra Leone.

"Vzorky z podezřelého případu jsme zaslali na testy do mezinárodně uznávané laboratoře, výsledky budou do 48 hodin," uvedlo rwandské ministerstvo zdravotnictví ve svém prohlášení. Ministryně zdravotnictví Agnes Binagwahová upřesnila, že pacientem je německý student medicíny, který nedávno navštívil Libérii. Měl horečku a malárii, nyní je prý držen ve "stoprocentně bezpečné" karanténě do té doby, než budou známy výsledky jeho testů.

K TÉMATU:

Smrtelnému onemocnění podlehlo v západní Africe již téměř 1000 lidí. Kvůli šíření eboly v této africké oblasti vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) stav ohrožení, což jí po celém světě umožňuje vyhlašovat karanténu, zavírat hranice nebo omezovat mezinárodní cestovní ruch. Epidemie je podle odborníků nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka.

Provizorní ošetřovna pro pacienty podezřelé z nákazy.

Provizorní ošetřovna pro pacienty podezřelé z nákazy.

Experimentální lék pro Evropana

Španělský duchovní Miguel Pajares, který se v Africe nakazil ebolou, dostal jako vůbec první Evropan experimentální lék ZMapp, napsal s odvoláním na rodinu nemocného portál elperiodico.com. O Pajaresově léčbě prozatím neschváleným medikamentem se rozhodlo v neděli. Pajares je nyní v izolaci v madridské nemocnici, kam ho španělské úřady za přísných bezpečnostních podmínek evakuovaly.

Ebola v Nigérii

  • Virus eboly se kromě nejvíce postižených západoafrických zemí, jimiž jsou Guinea, Sierra Leone a Libérie, dál šíří také v Nigérii, která v pondělí podle Reuters oznámila už deset potvrzených případů nákazy.
  • Ebole v Nigérii podlehli zatím dva lidé. Všichni nemocní v Nigérii se zřejmě nakazili po kontaktu s Liberijcem Patrickem Sawyerem, který zkolaboval po příletu na letiště v Lagosu koncem července. Právě Sawyer, který na krvácivou horečku později zemřel, je podle zdravotníků původním zdrojem nákazy v Nigérii.

ZMapp, který se při dosavadních testech na zvířatech jevil jako nadějný lék proti ebole, dostali také dva Američané, kteří se v Africe rovněž virem krvácivé horečky nakazili. Jejich stav se po podání séra nadále zlepšuje. Z nemoci, která si v Africe vyžádala takřka tisícovku mrtvých, se oba Američané zotavují ve Spojených státech, kam byli převezeni.

VÍCE ZDE:

Pajaresův zdravotní stav byl v neděli podle portálu mirror.co.uk stabilní. V neděli lékaři také dostali souhlas k užití léku ZMapp, který byl do španělské metropole letecky dopraven ze Ženevy. Podle příbuzných duchovního je nyní třeba vyčkat na výsledek léčby.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...