Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

V USA přesáhl počet nakažených 100 000. Francie hlásí 299 mrtvých za den, Itálie dokonce 919

Lékařský personál vybaven ochrannými pomůckami přebírá nového pacienta v nemocnici Severo Ochoa ve španělském městě Leganés poblíž Madridu. foto: Reuters

Aktualizováno
Madrid/Londýn/Amsterdam - Počet nakažených koronavirem v USA přesáhl 100 000, uvedla to na svém webu americká Univerzita Johnse Hopkinse. Na celém světě se koronavirem už nakazilo téměř 590 600 lidí, z toho na 130 860 se jich už uzdravilo a téměř 27 000 jich zemřelo.
  12:02aktualizováno  28. března 1:20

Spojené státy jsou se 100 717 případy nákazy první na světě v tragické tabulce před Itálii, která k dnešku zaznamenala dosud téměř 86 500 infikovaných, z nichž 9134 zemřelo. Itálie tak má nejvíce obětí v této pandemii. V USA zemřelo dosud na 1500 nakažených.

V Itálii 919 mrtvých za 24 hodin

Počet obětí koronaviru v Itálii za posledních 24 hodin vzrostl o 919 na celkových 9134. Je to nejvyšší denní nárůst úmrtí na nemoc COVID-19 v Itálii od vypuknutí epidemie v zemi před pěti týdny. 

Celkem se v zemi potvrdilo téměř 86 500 případů nákazy, což je nejvíce ve světě po USA. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na italskou civilní ochranu. Od čtvrtka přibylo v Itálii téměř 6000 nových případů nákazy.

Lidé ve Španělsku házeli kameny po sanitkách s nakaženými COVID-19, byli totiž ze sousední obce

Dosud byl nejvyšší denní nárůst úmrtí na COVID-19 v Itálii 793 obětí oznámený minulý týden. Tento týden hlásily místní úřady ve čtvrtek 712 dalších úmrtí, ve středu 683, v úterý 743 a v pondělí 602.

Celkový počet dosud potvrzených případů nákazy v Itálii činí 86 498, čímž se země v této bilanci v pátek dostala před Čínu na druhé místo v tabulce za USA. Počet obětí z řad nakažených koronavirem je ale v Itálii nejvyšší na světě.

Z celkového počtu potvrzených případů nákazy koronavirem v Itálii se dosud 10 950 lidí vyléčilo. Na jednotkách intenzivní péče je nyní 3732 nemocných.

Nejhůře zasaženým regionem v Itálii je Lombardie, kde se zatím potvrdilo 37 298 případů nákazy a 5402 z infikovaných zemřelo.

Lékařský personál vyváží oběti koronavirové nákazy v rakvích z nemocnice Severa...
Pracovník dezinfikuje ulice Madridu.

Francie

Ve francouzských nemocnicích za den narostl počet obětí nemoci COVID-19 o 299 na celkových 1995, zatímco počet pacientů hospitalizovaných s touto diagnózou se zvýšil ze čtvrtečních 13 904 na 15 732. Při pravidelné tiskové konferenci o tom večer informoval zástupce ministra zdravotnictví Jérôme Salomon.

Francie už podle něj od počátku šíření koronaviru SARS-CoV-2 eviduje 32 964 nakažených, od čtvrtka bilance narostla o více než 3800 případů. Přibližně 5700 lidí, kteří v zemi měli pozitivní test, už je považováno za zdravé.

Ve Španělsku klesá denní růst případů

Za posledních 24 hodin přibylo ve Španělsku přes 7800 nových případů. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom v pátek informoval deník El País. Relativní nárůst o 14 procent je nejnižší za několik posledních dní, což podle agentury DPA představuje zárodek první konkrétní naděje. Na nemoc COVID-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, však zemřelo od čtvrtka dalších 769 pacientů, což je největší přírůstek za 24 hodin od počátku epidemie v zemi. Celková bilance obětí se vyšplhala na 4858. 

Z celkových 64 059 nakažených je podle ministerstva zdravotnictví 36 000 v nemocnicích po celé zemi. Více než 4000 pacientů je na jednotkách intenzivní péče. Přes 9300 lidí se již z nemoci COVID-19 vyléčilo.

Denní přírůstek počtu obětí je vyšší než mezi středou a čtvrtkem, kdy bylo mrtvých 655. Překonal i předchozí přírůstek z úterý na středu, kdy bylo nových obětí 738. To byl přitom dosavadní rekord počtu obětí COVID-19 za 24 hodin. Počet nových případů je ve srovnání s předchozím dnem ale nižší (8578 ve čtvrtek ku 7871 v pátek).

Ve Španělsku se první případ nákazy koronavirem potvrdil 31. ledna na Kanárských ostrovech u německého turisty. Nejvíce výskytů infekce zaznamenal dosud madridský autonomní region, kde se k pátku potvrdilo přes 19 000 případů nákazy. Přes 2400 infikovaných v tomto regionu už zemřelo, což je zhruba polovina všech obětí ve Španělsku. Přes 5000 lidí se v madridském regionu uzdravilo.

Druhým nejhůře zasaženým regionem ve Španělsku je Katalánsko, kde se koronavirus potvrdil u téměř 13 000 lidí. Zemřelo 880 nakažených. Španělsko je v současnosti čtvrtou zemí nejvíce zasaženou koronavirem po USA, Číně a Itálii.

Španělsko v pondělí prodloužilo o dalších 15 dní, tedy do 12. dubna, celonárodní karanténu a úřady tvrdí, že vedou „skutečnou válku“ o dodávky zdravotnických dodávek. Obrací se kvůli nim často na Čínu, odkud nynější pandemie vzešla. 

14 tisíc nakažených ve Velké Británii

V Británii bylo ve čtvrtek v 17:00 (18:00 SEČ) evidováno 759 úmrtí pacientů nakažených koronavirem SARS-Cov-2. V pondělí to oznámily místní úřady, čímž bilance oproti předešlému dni narostla o 181 mrtvých. Při navyšování testovacích kapacit rovněž rekordně poskočil počet známých případů infekce, kterých bylo 14 579, tedy o 2921 více, než kolik hlásilo ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek večer.

Koronavirem se nakazil i britský premiér Boris Johnson. Na twitteru uvedl, že má jen mírné příznaky a bude dál z domácí karantény stát v čele boje proti epidemii COVID-19 v zemi. Pozitivní test na koronavirus vyšel také ministru zdravotnictví Mattovi Hancockovi i následníku trůnu princi Charlesovi.

Nizozemsko a Belgie

O dalších 112 úmrtí se v pátek zvýšila oficiální bilance obětí nemoci COVID-19 v Nizozemsku, kde tak zemřelo už 546 infikovaných pacientů. Místní ústav veřejného zdraví (RIVM) zároveň oznámil 1172 nových známých případů nákazy koronavirem, celkem jich v zemi od konce února zaregistrovali 8603. V sousední Belgii se od čtvrtka infekce potvrdila u dalších 1049 lidí, počet mrtvých za den stoupl o 69 na celkových 289.

Belgická bezpečnostní rada státu večer podle veřejnoprávní vysílací společnosti RTBF rozhodla, že omezení pohybu osob budou v zemi platit nejméně do poloviny dubna.

Z Nizozemska byl první nakažený hlášen 27. února, první úmrtí člověka s koronavirem pak 6. března. RIVM v pátek podle agentury Reuters uvedl, že nejnovější vývoj nasvědčuje zpomalení v šíření viru SARS-CoV-2. Nárůst počtu pozitivně testovaných obyvatel ovšem byv pátek 16procentní stejně jako ve čtvrtek.

RIVM doufá, že v horizontu „několika dní“ bude možné stanovit, zda jsou preventivní opatření zavedená zhruba před dvěma týdny efektivní.

Belgická palírna místo ginu vyrábí dezinfekci pro nemocnice. Vyrobí až deset tisíc litrů denně

V Belgii platí od minulé středy podobný režim jako v České republice. Ve čtvrtek nicméně země ohlásila největší denní nárůst počtu potvrzených případů nákazy koronavirem, bilance stoupla o 1300 pacientů. V pátek byl přírůstek o něco menší, přičemž se počty dostaly na celkových 7284 případů, z toho zhruba 3000 lidí je v nemocnicích.

V Bruselu v pátek zasedala belgická bezpečnostní rada státu, v níž jsou kromě představitelů federální vlády i zástupci regionů nebo vědci. RTBF s odvoláním na vícero činitelů uvedla, že na jednání bylo rozhodnuto o prodloužení celostátní karantény, která byla dosud naplánována do příštího víkendu. Po pátku zůstanou přísná opatření v platnosti nejméně o dva týdny déle, tedy do 18. dubna.

Více testů, více nakažených

V Belgii jsou od poloviny měsíce zavřené školy, restaurace a kavárny. Z obchodů aktuálně mohou být otevřené jen ty s potravinami a lékárny. Lidé mají co nejméně vycházet z domovů, výjimku z povinné izolace představují cesty do práce, k lékaři, za blízkými či na nákup.

Slovensko po zvýšení počtu prováděných testů na koronavirus odhalilo více nakažených, ve čtvrtek přibylo 43 nově zjištěných infikovaných. Novinářům to v pátek řekl premiér Igor Matovič. Celkově má pětimilionové Slovensko 269 potvrzených případů infekce, jedna osoba je v kritickém stavu.

Slovensko od propuknutí pandemie provedlo v přepočtu na obyvatele výrazně méně testů než například Česko a Rakousko. Matovič po jmenování premiérem o uplynulém víkendu prosazoval zvýšení počtu analyzovaných vzorků a dříve v tomto týdnu se dohodl se soukromými laboratořemi na jejich zapojení do testování, které za předchozí vlády zajišťovaly jen státní instituce. Jeden z nově pozitivně testovaných v soukromé laboratoři byl podle Matoviče řidič, který rozvážel potraviny.

Z vyjádření předsedy slovenské vlády také vyplynulo, že ve čtvrtek laboratoře na Slovensku uskutečnily dohromady 972 testů, což je více než dvojnásobek oproti dosavadnímu dennímu maximu. „Vidíme, jak důležité je testovat. Toto je klíčová cesta, jak identifikovat nakažené,“ řekl Matovič. Dodal, že během jednoho týdne by se v zemi mohlo realizovat až 3000 testů denně.

Slovensko zatím neohlásilo žádnou oběť koronaviru. Minulý týden zemřela na infarkt 84letá žena, u které sice koronavirus zjištěn byl, tehdejší premiér Peter Pellegrini ji ale odmítl označit za první slovenskou oběť pandemie.

Odpoledne se uskutečnila mimořádná schůzka členů vlády a také krizového štábu, jehož jednání do večera neskončilo. Kabinet například schválil již dříve ohlášené pozastavení bezplatné přepravy dětí, žáků a studentů ve vlacích s cílem omezit v době pandemie a přerušení výuky cestování mladých lidí po Slovensku.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...