20. prosince 2013 12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve středoafrickém Bangui se opět střílí, křesťané útočí na muslimy

Jednotky afrických mírových sil FOMAC bojují v ulicích Bangui | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednotky afrických mírových sil FOMAC bojují v ulicích Bangui | foto: ČTK

BANGUI Křesťanské milice známé pod názvem antibalaka v pátek zaútočily na dvě muslimská předměstí metropole Středoafrické republiky Bangui. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na svědky a mluvčího mírových jednotek Africké unie (MISCA). Podle nich v okolí Bangui zaznívá palba z lehkých i těžkých zbraní.

Mluvčí MISCA dodal, že vojáci této mise míří na místa střetů. Oznámil zároveň, že čadský příslušník MISCA podlehl zraněním, která utrpěl při čtvrtečním útoku na hlídku této mise.

Ve čtvrtek večer se několikahodinová střelba ozývala u vojenské základny na letišti v Bangui, kde jsou rozmístěni francouzští vojáci a africké ozbrojené síly. Žádní zranění na francouzské straně nejsou hlášeni, řekl agentuře AFP francouzský armádní zdroj.

Nepokoje v SAR trvají už od březnového svržení bývalého prezidenta Françoise Bozizého, kterého nahradil Michel Djotodia - vůdce povstalců z hnutí Séléka. Francie má v zemi na základě mandátu Rady bezpečnosti OSN nyní 1600 vojáků, kteří provádějí rozsáhlou odzbrojovací akci. V zemi působí také ozbrojené síly dalších afrických států, jejichž vyslání schválila Africká unie. Humanitární katastrofu v SAR popsal serveru Lidovky.cz Vojtěch Bílý, který působí ve středoafrickém městě Bozoum jako učitel při misijní škole.

VÍCE ZDE:

Dvoudenní násilnosti někdejších členů bývalého povstaleckého hnutí Séléka následovaly poté, co křesťanské milice v metropoli zabily asi 60 muslimských mužů, uvedla AI. Provládní síly z hnutí Séléka v rámci odplaty zaútočily na křesťany a během plenění zabily takřka 1000 mužů.

Lidovky.cz, ČTK