Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
20. června 2014 10:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poprvé od druhé světové války: počet uprchlíků přesáhl 50 milionů

Podívejte se, v jakých podmínkách musejí žít syrští uprchlíci. Na snímku šestiletá syrská dívka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podívejte se, v jakých podmínkách musejí žít syrští uprchlíci. Na snímku šestiletá syrská dívka. | foto: ČTK

ŹENEVA Počet uprchlíků před násilím a nouzí poprvé od 2. světové války překročil hranici 50 milionů. Uvedl to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ve zprávě pro rok 2013, kterou vydal při příležitosti dnešního Světového dne uprchlíků.

Na konci loňského roku bylo ve světě 51,2 milionu uprchlíků, žadatelů o azyl a vysídlenců ve vlastní zemi. To je o šest milionů víc než v roce 2012. Každý pátý běženec přitom musel v uplynulém roce opustit i hranice své vlasti.

Zvlášť dramatická je podle OSN situace v Sýrii, kde je kvůli občanské válce na útěku 6,5 milionu lidí a dalších 2,5 milionu Syřanů už uprchlo ze země. Utečenců a vyhnanců výrazně přibylo také v Africe.

PSALI JSME:

"Sledujeme tu enormní dopady válek, které nechtějí skončit", i marných snah o řešení konfliktů, uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.

Příčinou výrazného růstu počtu uprchlíků je podle něj jednak dramatický nárůst počtu nových krizí - například v Jižním Súdánu, ve Středoafrické republice, na Ukrajině a v Iráku - jednak neřešení starých krizí.

Uprchlíci z iráckého Mosulu:

Většina konfliktů a uprchlických vln má politické příčiny, zdůraznil Guterres. "Vývoj ukazuje, že mezinárodní společenství má k dispozici jen omezené možnosti, jak konfliktům zabránit nebo jak nalézt rychlé řešení," řekl Guterres.

Rada bezpečnosti OSN je prý v mnoha případech ochromena. Důsledkem je pak často chaos, v němž strany konfliktu mívají dojem, že mohou jednat bez jakýchkoli trestněprávních důsledků.

Přes milion žádostí o azyl

Zdaleka největší část uprchlíků, nyní 86 procent, pochází podle OSN z rozvojových zemí. Největší počet jich našlo útočiště v Pákistánu, na konci loňského roku 1,6 milionu. Následují Írán a Libanon.

Z celkového počtu 1,1 milionu žadatelů o azyl loni bylo nejvíc (109 600) těch, kteří žádost podali v Německu, které následovaly Spojené státy, Jihoafrická republika, Francie a Švédsko. Většinu žádostí o azyl podali v roce 2013 Syřané (64 300), následovaní občany Demokratické republiky Kongo (60 400) a Barmy (57 400).

Za zvlášť znepokojující považuje OSN prudký nárůst počtu dětí na útěku. Poprvé od roku 2000 loni tvořily děti a mládež přes polovinu všech uprchlíků. Děti odloučené od rodičů pak loni samy podaly dohromady 25 300 žádostí o azyl, což je historický rekord.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...