Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Koronavirus je na vzestupu. Švýcarsko, Rakousko a Maďarsko hlásí rekordní počty nakažených

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Bern/ Vídeň/ Budapešť - Ve Švýcarsku přibylo za poslední den 10 073 potvrzených nákaz koronavirem a 73 úmrtí spojených s nemocí covid-19, informoval ve středu server švýcarské stanice SRF. Jde o dosud nejvyšší denní nárůsty úmrtí i nákaz od počátku pandemie.
  14:07aktualizováno  14:09

V úterý přibylo 12 088 potvrzených případů covidu. Je to o 3500 méně než před týdnem

Také Rakousko ve středu oznámilo dosud nejvyšší denní nárůst počtu infikovaných, když přibylo 6211 potvrzených případů, uvedla agentura APA. Maďarsko ve středu oznámilo 4219 potvrzených případů koronavirové infekce za den, což je také dosud nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie, uvedla agentura Reuters.

Švýcarsko

Ve Švýcarsku se dosud potvrdilo 192 376 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně. Švýcarsko, které má asi 8,5 milionu obyvatel a které vede společné statistiky s malým Lichtenštejnskem (asi 39 000 obyvatel), eviduje ke středečnímu dni 2275 úmrtí spojených s covidem-19. V tamních nemocnicích je nyní 3222 pacientů s touto nemocí, což je o skoro o polovinu více než minulý týden.

Za poslední den provedli ve Švýcarsku 36 369 testů na koronavirus, celkem už jich tato alpská země udělala 2,08 milionu. Oproti předchozím týdnu vzrostl počet testů o 17 procent. Pozitivních je nyní asi 27 procent z provedených testů.

Švýcarsko zpřísnilo v posledním týdnu opatření proti šíření nákazy. Od pondělka jsou tam povinné roušky i venku, v kancelářích s více lidmi či na druhém stupni základních škol, pokud nelze dodržovat bezpečný odstup. Platí zákaz prezenční výuky na středních školách, sport a kulturní aktivity jsou omezeny na 15 účastníků a bary a restaurace musí zavírat ve 23:00.

Průměrný věk hospitalizovaných pacientů s covidem stoupl na 70 let, řekl Blatný. Lůžek je zatím dostatek

Další opatření přijímají jednotlivé švýcarské kantony. Od středy se tak například v kantonu Neuchâtel zavřely bary a restaurace i muzea a nesmí se konat bohoslužby. Kanton Ženeva od pondělka zavedl noční zákaz vycházení od 19 hodin, uzavřel bary, restaurace i obchody s výjimkou základního zboží; školy ponechal otevřené.

Rakousko

V Rakousku, které má asi 8,9 milionu obyvatel, se dosud potvrdilo 125 099 nákaz koronavirem, z toho 1227 pacientů v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo. Nakažených je nyní v Rakousku 46 149 lidí, z toho je 2584 pacientů je v nemocnici. Z hospitalizovaných je 383 na jednotkách intenzivní péče.

V Rakousku platí od úterka přísnější koronavirová opatření, včetně nočního zákazu vycházení od osmé hodiny večerní do šesté hodiny ranní. Výjimkou jsou cesty do práce, venčení psa či péče o příbuzné. 

Německo hlásí 14 177 nových případů koronaviru, Rusko rekordních více než 18 tisíc

Restaurace smí fungovat jen přes výdajová okénka či roznáškovou službu a pouze do osmi večer. Zavřely se muzea, divadla či bazény a v hotelech se smí ubytovat jen ti, kteří cestují za prací. Zakázány jsou veřejné akce kromě profesionálního sportu a soukromě setkávat se smí najednou jen dvě rodiny.

Maďarsko

V Maďarsku od středy platí přísnější opatření proti šíření koronaviru. Vláda například zavedla zákaz nočního vycházení a zakázala koncerty a taneční kluby, kde si návštěvníci nemohou sednout a nelze v nich zaručit dodržení bezpečných rozestupů. 

„Pokud se spojíme a budeme dodržovat pravidla, tak budou současné restrikce dostatečné a nebude zapotřebí dalších opatření,“ uvedl ve středu premiér Viktor Orbán ve videu umístěném na jeho oficiálním facebookovém profilu.

Maďarský ministerský předseda už v úterý oznámil zavedení stavu nouze, jenž v zemi platil také letos na jaře. Podle agentury Reuters bude Orbánova vláda opět rozhodovat pomocí dekretů a požádá parlament, aby jí tento způsob vládnutí schválil na 90 dní.

Orbánův kabinet na jaře čelil kritice ze strany opozice, ochránců lidských práv i Evropské unie kvůli zákonu, který mu dal v době časově neomezeného nouzového stavu možnost vládnout pomocí dekretů bez zapojení parlamentu. Tyto mimořádné pravomoci vlády skončily v červnu.

Vláda nyní také podle agentury MTI vyhlásila zákaz nočního vycházení mezi půlnocí a pátou hodinou ráno. Uzavřeny budou například bary, otevřeno naopak mohou mít restaurace a obchody, nezavírají se ani školy. Diváci na sportovních akcích, v divadlech a kinech budou smět obsadit jen každé třetí místo. Zábavní podniky, kde si není možné sednout, zůstanou zavřené, píše Reuters.

Agentura rovněž připomíná, že Orbánův kabinet se brání zavedení striktní celostátní karantény, aby zmírnil dopady opatření na maďarskou ekonomiku, kterou poznamenala jarní karanténa nejvýrazněji z celé střední Evropy.

V úterý premiér prohlásil, že nová opatření jsou zapotřebí, aby vláda zabránila vyčerpání kapacit nemocnic, které by podle něj hrozilo zhruba v polovině prosince.

Maďarsko ve středu také oznámilo dosud nejvyšší denní přírůstek koronavirových případů od začátku pandemie, za poslední den testy prokázaly infekci u 4219 lidí. Poprvé překonaly hranici 4000 případů denně, podotýká Reuters. Zároveň za poslední den zemřelo 90 lidí s covidem-19, což je rovněž dosud nejvíce. 

Celkem se v takřka desetimilionovém státě nakazilo 90 988 obyvatel, z nichž 2063 zemřelo. Zotavilo se 21 232 infikovaných. V nemocnicích leží 4871 pacientů s touto infekcí, přičemž 355 jich potřebuje plicní ventilátory.

Autor: