Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Venezuele bují divoký kapitalismus. V zemi kvůli ekonomickému uvolnění vyrostla superbohatá vrstva obyvatel

Prezident Nicolas Maduro 31. ledna během tradičního prezidentského projevu v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Nicolas Maduro 31. ledna během tradičního prezidentského projevu v... | foto: ČTK/AP

Caracas/Praha Ekonomické reformy prezidenta Madura způsobují, že se Venezuela čím dál tím víc podobá Číně. Politickým nátěrem zůstává „socialistická“, ale v reálném životě se prosazuje neregulované soukromé podnikání.

Zatímco teenageři ve značkovém oblečení popíjejí koktejly a fotí si selfie, v chudších oblastech Caracasu mezitím obyvatelé trpí nedostatkem jídla a pitné vody.

Bohaté čtvrti metropole prošly v poslední době nápadnou změnou: vyrostly zde nové restaurace a bary, po ulicích jezdí naleštěná SUV. Nákupní centra, která ještě nedávno zela prázdnotou, jsou plná nakupujících. „Lidé už mají po krk přežívání,“ říká majitel jednoho z místních podniků v rozhovoru s The New York Times. „Chtějí utrácet, chtějí žít.“

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó při Trumpově projevu o stavu unie.
Supermarket v Caracasu. Ceny jsou uváděny v amerických dolarech.

Autoritářský prezident Nicolás Maduro to nyní umožnil – ale jen některým. Venezuelská ekonomika se kvůli letům korupce, nesmyslným vládním krokům a americkým sankcím ocitla v tak bídném stavu, že Maduro musel ustoupit od své dosavadní strategie, uvádí deník. Prezident, kterého neuznává USA ani většina evropských zemí, uvolnil regulace soukromého sektoru a podnikání.

Firmy začaly více investovat a americký dolar je nyní přijímaný všude. Ožil vývoz – soukromí exportéři již nejsou tolik svázáni regulacemi a ze země se nyní vyváží mnoho produktů od ropy po čokoládu. Venezuelskou měnu bolívar, znehodnocenou hyperinflací, už mnozí vůbec nepoužívají.

„Není to tak špatné, tenhle proces dolarizace,“ řekl Maduro minulý prosinec v televizním rozhovoru. „Díky Bohu, že existuje,“ dodal. Liberalizaci ekonomiky nejvíce vítá elita země, tedy zejména Madurovi armádní a političtí spolupracovníci. Ti si nyní užívají luxusu díky zásobám tvrdé měny, kterou během embarga nemohli utratit v zahraničí.

Tropická Čína

Nižší vrstvy se spoléhají na peníze, které jim posílají jejich příbuzní v cizině. Tímto způsobem se podle amerického deníku dostávají do Venezuely miliardy dolarů, které pomáhají držet hospodářství země nad vodou.

Nový trh ovšem zcela ignoruje ty, kdo dolary nemají, což je až polovina populace. Většina z těchto lidí žije na venkově, kde sotva přežívá na vládních přídělech potravin. Maduro kromě liberalizace politiky také seškrtal sociální programy, čímž se nerovnost ještě zvýšila.

Změny v ekonomice vyvolávají nesouhlas i mezi některými členy vládnoucí Socialistické strany. „Tohle je divoký kapitalismus, který ničí léta snažení,“ řekl Elias Jaua, viceprezident předchozího prezidenta Huga Cháveze. Podle kritiků Maduro zradil ideály „bolívarovské revoluce,“ kterou započal jeho předchůdce.

Ekonomická liberalizace je doprovázena politickou represí, která má za cíl vymýtit organizovanou opozici. „Perzekuce je brutální,“ sdělil The New York Times vůdce opozice Juan Guaidó, který se v lednu minulého roku prohlásil demokratickým prezidentem.

Kombinace kapitalistické ekonomiky, socialistické rétoriky a represí vůči odpůrců vede k tomu, že mnoho obyvatel označuje Venezuelu jako „tropickou Čínu“. „Maduro sice propaguje vizi rovnostářské Venezuely, ale rozdíl mezi jeho projevy a realitou je větší než kdy jindy,“ řekl profesor ekonomie na caracaské univerzitě Ramiro Molina. „Boj o přežití donutil vládu k pragmatickým krokům. Jen narativ zůstává socialistický.“

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.