Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Větší zima než na Marsu. Policie v USA žádá zločince, aby kvůli mrazu omezili kriminalitu a zůstali doma

Zima v USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zima v USA. | foto: Jean Pieri/Pioneer Press via AP

CHICAGO/PRAHA Přinejmenším 15 obětí si už vyžádaly extrémní mrazy, které zasáhly americký středozápad. Podle předpovědi počasí by se však mělo v neděli naopak výrazně oteplit až na jarních 20 stupňů Celsia.

Podle meteorologů je na některých místech středozápadu nyní nižší teplota než na Sibiři, Mount Everestu či v Antarktidě. Americká média pak připomínají, že v ¬USA je dokonce větší zima než na povrchu planety Mars, kde se průměrná teplota pohybuje kolem -56 stupňů Celsia.

„Polární vortex (masa chladného vzduchu – pozn red.) zasáhl Spojené státy a místy teplota dosahuje rekordních -70 stupňů Fahrenheita (-56,6 °C),“ informovala televize NBC. „Je taková zima, že Americká poštovní služba, která své služby nepřerušila téměř nikdy, přestala fungovat v jedenácti státech, aby ochránila zdraví svých zaměstnanců.“

Pohled na Chicago z pláže North Avenue. Město by se s extrémními teplotami mělo...
Žena fotí ledové kry na řece Chicago. Extrémně nízké teploty má na svědomí jev...

Někteří Američané si však nenechají zimou zkazit zábavu, a¬ tak zkoušejí, co všechno jde v¬ extrémním chladu vymyslet. Redaktoři mediálních domů tak v¬ přímém televizním přenosu polévají vodou sklo, aby ukázali, že na něm okamžitě zamrzne, či namáčejí panence Barbie vlasy, které pak díky vytvořenému ledu trčí do všech stran. Na Twitteru se také objevila videa, na nichž lidé vyhazují z kelímků či hrnců horkou vodu do vzduchu a ta se okamžitě mění na sníh.

Podobně se také v amerických médiích objevil muž, který sílu mrazu demonstroval tím, že nechal venku zmrznout banán a tím následně v přímém přenosu zatloukal hřebíky do dřevěného prkna.

20.února 2015 v 13:20, příspěvek archivován: 01.února 2019 v 12:58

USA: Strange Effects of Cold: .@KerryNBC demonstrating cold temps in Kentucky by using a frozen banana as a hammer. http://t.co/y2LQSoLgkh

Mrazivé podmínky jsou důsledkem rozštěpení a posunu rotující masy chladného vzduchu známé právě jako polární vortex. Za běžných okolností rotuje ve stratosféře nad severním pólem. Toto proudění ale bylo narušeno a posunulo se na jih nad Spojené státy. Meteorologové tuto skutečnost připisují náhlému oteplení nad severním pólem, jež minulý měsíc způsobil příliv horkého vzduchu z Maroka.

Tento mrazivý jev pak znepříjemňuje život především policistům, kteří musí svou práci vykonávat za jakéhokoliv počasí. Do médií se dostala svou výjimečností žádost policejního oddělení v missourském Warrensburgu, kde policisté prosili zločince, aby omezili kvůli zimě svou aktivitu.

„Žádáme vás o laskavost (alespoň na nejbližší tři dny). Mohli byste udržet svou kriminalitu na minimu? Venku je OPRAVDU zima. Učiňte nám a sobě službičku a zůstaňte uvnitř... Díky!“ uvedli policisté na Facebooku.

Další podivností od policejních jednotek se pak stala fotografie od šerifa okresu Chisago v Minnesotě, který nechal své mokré oblečení na mrazu. Zmrzlé kalhoty i košile pak mohly stát bez jakékoliv opory (na snímku).

29.ledna 2019 v 12:48, příspěvek archivován: 01.února 2019 v 12:59

It's really cold out, but we are ready for duty. #mnwx https://t.co/1iHLlWwjmL

I přes tyto úsměvné záležitosti platí dál ve státech Wisconsin, Michigan a Illinois stav nouze. V řadě okresů zůstaly zavřené školy.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.