Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Policistu, který se podílel na zatčení syna mexického mafiána Prcka, zavraždili 155 střelami

Svět

  10:07
Culiacán (Mexiko) - Jeden z vysoce postavených mexických policistů, který se podílel na neúspěšné operaci proti synovi známého mexického narkobarona Joaquína Guzmána přezdívaného Prcek, byl ve středu zavražděn na parkovišti v mexickém městě Culiacán. Útočníci na policistu v autě vypálili 155 střel.

Ovidio Guzman při zatčení. foto: Reuters

Scéna jako z akčního filmu. Na parkoviště přijíždí červené auto a zastavuje. Ihned z něj vybíhají dva muži a začínají pálit do vedle stojícího bílého auta. Celá akce trvá méně než třicet sekund. Za tak krátkou chvíli stihli útočníci vystřelit podle informací Sky News přesně 155 projektilů a usmrtit třicetiletého policistu, kterého Mexičané identifikovali jako Eduarda N. Důvod? Pomsta. 

Vrahy byli pravděpodobně členové nechvalně proslulého drogového kartelu ze Sinaloa, který má základnu ve městě Culiacán v mexickém státu Sinaloa. 

Zavražděný Eduardo N. byl jedním z policistů, kteří se minulý měsíc podíleli na neúspěšném zatčení jednoho z vůdčích představitelů kartelu Ovidia Guzmána, syna bývalého dlouholetého bosse kartelu Joaquína Guzmána. Podle serveru Newsweek se zavražděný policista, který sloužil u policie šestým rokem, přímo nezúčastnil Guzmánova zadržení, byl ale povolán, aby pomohl v následujících střetech. Nyní jej za to ozbrojenci „potrestali.“ 

Kouř z hořících aut nad mexickým městem Culiacán.
Prostřílené auto v mexickém městě Culiacán.

Ovidia Guzmána, na něhož je vydán mezinárodní zatykač, mexičtí policisté ve spolupráci s vojáky zadrželi minulý měsíc. Dům, kde byl „Prckův“ syn zadržen, ale okamžitě obklíčili ozbrojenci a začali jej ostřelovat. Členové kartelu navíc disponovali větší palebnou silou než zasahující bezpečnostní složky. V ulicích okolo domu ozbrojenci pálili z velkorážních pušek a silnice blokovali zapálenými auty. 

Policisté a vojáci tak nakonec Ovidia propustili z důvodů obavy o lidské životy. „Bezpečnostní složky byly v situaci kdo s koho. Způsobily by značné krveprolití, kdyby v akci pokračovaly,“ vysvětloval situaci podle deníku The Washington Post mexický ministr vnitra Alfonso Durazo. Nyní zřejmě přišla pomsta kartelu za celou akci.

Ovidio Guzmán patří podle mexické televize Milenio spolu se svými bratry Ivánem, Alfredem a Archivaldem po zatčení jejich otce Joaquína k nejvlivnějším členům drogového kartelu Sinaloa. Otec přezdívaný jako Prcek, známý narkobaron a dlouholetý vůdce kartelu, sedí v současné době ve vězení ADX Florence nacházejícím se v americkém Coloradu. To je určeno pro doživotně odsouzené bez možnosti propuštění.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?