Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: ‚Stařenko, tohle je dron a mluví k vám.‘ Stroje podle médií zahánějí do domů Číňany bez roušek

Svět

  5:00
Praha/Peking - Čínské úřady, které chtějí zabránit šíření nového typu koronaviru všemi dostupnými prostředky, se podle tamních médií uchýlily k sledování lidí pomocí dronů. Hříšníky, kteří vycházejí ze svých domů a nenosí roušky, létající zařízení napomíná přísným hlasem. Video ukazující tuto novou praktiku na Twitteru zveřejnil anglickojazyčný server The Global Times, který spadá pod čínskou komunistickou stranu a řadí se mezi oficiální média.

Dron (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nákaza koronavirem je stále vážnější, a proto čínské úřady přistupují k stále serióznějším opatřením. Navzdory kompletnímu zablokování dopravy v zemi, navzdory karanténě, při které Číňané zatloukají prkny dveře domů svých nakažených spoluobčanů, a nevídaně rychlé stavbě nemocnic, se šíření nákazy koronavirem nedaří zastavit. V Číně na nový koronavirus zemřelo už více než 300 lidí a přes 14 000 jich je nakaženo.

Odhalování trampů přespávajících v přírodě drony? Podle ombudsmanky Šabatové policie nepochybila

Jak se zdá, nyní přistoupili k radikálnějšímu přístupu, který by se mnohým mohl zdát jako vystřižený ze světa sci-fi či z dystopie George Orwella. Dle videa, které na Twitteru uveřejnil anglickojazyčný server The Global Times, vydávaný státním vydavatelstvím Lidový deník (Žen-min ž’-pao), se nyní úřady uchylují k použití dronů, které hlídkují na veřejných prostranstvích a pomocí tlampače promlouvají lidé.

„Ano, stařenko, tohle je dron a mluví k vám,“ oslovuje dron ženu hned v úvodu hojně sdíleného videa. Překvapená žena se nejdříve na stroj usmívá, poté se ale dává na útěk, když dron začne mluvit o nařízení ohledně roušek, které musejí všichni nosit. Pozoruhodný je i fakt, že podle popisku žije stařenka v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, které se nachází více než 1000 km od ohniska nákazy koronavirem, města Wu-chanu.

‚Nyní budete sledováni pomocí dronu.‘

„Dobře víte, že jsme vám říkali, abyste zůstali ve svých domovech, ale vy ne, vy prostě musíte chodit ven,“ pokračuje v promluvě hlas z létajícího stroje, který ženu ještě chvíli pronásleduje. „Nyní budete sledováni pomocí dronu.“

Jak se řekne polsky dron? Dozvíte se u obří jámy dolu Turów, jedno slovo nestačí

Varování od hlídkujícího dronu patrně nejsou ušetřeny žádné věkové ani sociální skupiny: napomene každého hříšníka, který na sobě nemá roušku. Hned po stařence přichází na řadu muž odklízející sníh z primitivního dopravního prostředku, kterému dron sděluje, že „sníh stejně během pár měsíců roztaje“ a následně se muže vyzývavě táže „není-li mu schovanému doma s pitím a jídlem příjemněji“. Dále dron oslovuje hlouček mladých žen na které křičí: „Pohněte a nasaďte si svoje roušky.“

Ve videu několikrát zazní věta „jsme v neobvyklé době“, která má zřejmě za úkol ospravedlnit jakýkoliv nátlak směrem k občanům. V jednom momentu, kdy dron napomíná lidi ve městě, je ukázán i domnělý původce „tajemného“ hlasu z dronu, a to sice policistka, která hovoří do vysílačky. Téměř dvě minuty dlouhé video plné rozličných sekvencí je někdy podkresleno až komickou hudbou.

Nelze tedy vyloučit možnost, že video je čistě propagandistickým materiálem neodrážejícím skutečnost a že jeho prostřednictvím chtějí vládní úřady šířit osvětu ohledně koronaviru.

Čínské vojenské a vládní agentury jsou podezřívány ze sledování lidí pomocí dronů zhruba od roku 2016, upozorňuje server The New York Post. Nejzřetelněji to bylo možné pozorovat v oblasti západní Číny, kde Ujgurové čelí masovému věznění. Policie v Číně také využívá drony ke kontrole dopravních přestupků.

Autor: