Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Turecký İzmir zasáhlo obří zemětřesení, poté se zvedla hladina moře. Minimálně 600 lidí zraněno, 14 mrtvých

Izmir/Samos Turecko a Řecko v pátek zasáhlo silné zemětřesení s epicentrem v Egejském moři. V západní provincii İzmir bylo poškozeno několik budov, záchranáři se z trosek snaží vytáhnout přeživší. Dle guvernéra provincie İzmir jich bylo z trosek vytaženo nejméně 70. Turecký ministr zdravotnictví sdělil, že zemřelo 14 lidí, později přibyli dva utonutí občané. Turecké úřady evidují dle agentury Reuters minimálně 600 zraněných.

Zemětřesení v Egejském moři 30. října 2020.

Zemětřesení v Egejském moři 30. října 2020.

Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádějí sílu 6,6 stupně. Dle BBC leželo epicentrum 10 km pod hladinou.

Starosta města İzmir Tunc Soyer odhadl větší škodu než ministr vnitra Soylu. „ V İzmiru bylo zničeno nejméně 20 budov,“ sdělil americké CNN. Další budovy se zřítily také v městských čtvrtích Bornově a Bayrakli, jak na Twitteru dodal turecký ministr vnitra Süleyman Soylu. Finální počet obětí a zraněných není momentálně znám. „Naše týmy pokračují v prověřování terénu,“ řekl Soylu. Řecký Samos hlásí osm zraněných. Francie nabídla Turecku svou pomoc.

Ministři zahraničních věcí Turecka a Řecka - kteří se momentálně nacházeli ve vyhroceném sporu o vlastnictví potenciálních přírodních zdrojů ve východním Středomoří - spolu po zemětřesení telefonicky mluvili a uvedli, že jsou připraveni si navzájem pomáhat, sdělila Ankara.

Zemětřesení v Turecku.
V tureckém Izmiru pokračují záchranné práce.

Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos, který je oblíbenou destinací pro dovolené.  Otřesy pocítili také obyvatelé Athén nebo Istanbulu. Istanbulský guvernér Ekrem İmamoğlu však uvedl, že zde živelná pohroma nezpůsobila škody. 

Na sociálních sítích se začala objevovat videa od lidí, kteří byli svědky otřesů.

Největší škody v Turecku utrpěl právě İzmir. Turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca tweetoval, že zde zemřeli čtyři lidé a 120 jich bylo zraněno. Dále sdělil, že v İzmiru zasahuje 38 sanitek, dva záchranné vrtulníky a 35 lékařských záchranných týmů. 

V západní provincii İzmir bylo poškozeno několik budov, záchranáři se z...

V západní provincii İzmir bylo poškozeno několik budov, záchranáři se z trosek snaží vytáhnout přeživší. Dle guvernéra provincie İzmir jich bylo z trosek vytaženo nejméně 70.

Největší škody v Turecku utrpěl právě İzmir. Turecký ministr zdravotnictví...

Největší škody v Turecku utrpěl právě İzmir. Turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca tweetoval, že zde zemřeli čtyři lidé a 120 jich bylo zraněno.

Později turecké úřady přiznaly další dvě oběti, které utonuli během vzedmutí hladiny moře. Dle britského serveru BBC se z moře nevrátilo několik rybářů. Dle agentury Reuters je v Turecku více jak 600 zraněných.

Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu dle agentury Reuters uvedl, že v šesti dalších tureckých provinciích, kde bylo zemětřesení také cítit, nebyly zaznamenány ztráty na životech. V některých budovách se však i zde objevily praskliny.

Auto zapadané troskami v Izmiru po silném zemětřesení v Egejském moři.

Auto zapadané troskami v Izmiru po silném zemětřesení v Egejském moři.

Záchranné práce v tureckém Izmiru.

Záchranné práce v tureckém Izmiru.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na Twitteru popřál městu brzké zotavení. Smyrna (turecky İzmir) je město v západním Turecku na pobřeží Egejského moře. Má zhruba tři miliony obyvatel a je správním střediskem provincie İzmir.

Na řecké straně je jedním z nejzasaženějších míst město Karlovasi ležící na ostrově Samos. Te leží ve východní části Egejského moře poblíž pobřeží Malé Asie. Spolu s okolními malými ostrůvky tvoří stejnojmennou obec spadající pod řecký kraj Severní Egeis. Obyvatelé má asi 45 000 obyvatel.

Poškozený ortodoxní kostel ve městě Karlovasi na řeckém ostrově Samos.

Poškozený ortodoxní kostel ve městě Karlovasi na řeckém ostrově Samos.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis na Twitteru vyzval obyvatele ostrova Samos, aby vydrželi. „Vládní tým je na cestě, aby se s problémy vypořádal. O situaci jsem neustále informován a zatím nabádám obyvatele k bdělosti,“ napsal.

Další snímky a záznamy na sociálních sítích zachycovaly nejprve masivní odliv vody z pobřeží a poté menší záplavovou vlnu, která se prohnala skrze ulice města Izmir. Korespondent zpravodajského serveru Middle East Eye Ragıp Soylu sdílel pohled na zaplavené ulice na Twitteru:

Ismail Yetiskin, starosta izmirské městské části Seferihisar, potvrdil, že hladinya moře v důsledku zemětřesení stoupla. „Zdá se, že existuje malá tsunami,“ řekl hlasateli NTV.

Řecko leží v seismicky aktivní oblasti, zemětřesení jsou tam relativně častá. V září zasáhlo silné zemětřesení ostrov Kréta, kde způsobilo jen škody na majetku. Poslední zemětřesení s oběťmi na životech o síle 6,7 stupně zasáhlo v červenci 2017 ostrov Kos nedaleko Turecka. Dva lidé tehdy zemřeli. Zemětřesení o síle 5,9 stupně v roce 1999 v Aténách usmrtilo 143 lidí.

Strašlivou sílu pátečního zemětřesení dokresluje i toto video:

Turecko má za sebou několik ničivých zemětřesení - v roce 1999 v Izmitu na západě země při otřesech o síle 7,6 stupně přišlo o život přes 17 000 lidí a půl milionu občanů ztratilo střechu nad hlavou. Při zemětřesení ve Vanu v roce 2011 zahynulo přes 520 lidí. Letos v lednu postihlo provincii Elazig zemětřesení o síle 6,8 stupně a zemřelo při něm více než 40 lidí. Poslední zemětřesení, při kterém zemřel jeden člověk, postihlo letos v červnu východní část země.

,

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...