Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Vypadá to jako můj obličej, ale nejsem to já.‘ Evropští politici jednali s falešným předákem ruské opozice

Porovnaná fotografie ruského opozičního politika Leonida Volkova se snímkem z falešné schůzky s předsedou zahraničního výboru litevského parlamentu Richardem Kolsem. foto: Twitter - @RihardsKols

Moskva/Praha - Evropští politici se sešli na videokonferencích s ruským opozičním předákem Leonidem Volkovem, jenže šlo o podvod. Politik byl falešný, ale od skutečného Volkova se nedal rozeznat. Pachatelé zřejmě použili speciální technologii deepfake. Podle dotčených stojí za celou akcí Kreml, chce tak zdiskreditovat ruskou opozici.
  13:45

Čínská aplikace lidem umožňuje převtělit se do scén DiCapria a dalších hvězd

„Putinův Kreml je slabý a má z Navalného síly takový strach, že uskutečňuje falešné hovory s cílem Navalného tým zdiskreditovat,” napsal předseda zahraničního výboru dolní komory britského parlamentu Tom Tugendhat. „Dnes se mi dovolali. Nebudou (Moskva) vysílat ty části rozhovoru, ve kterých jsem charakterizoval Putina jako vraha a zloděje, tak to zveřejním já tady,” dodal Tugendhat v příspěvku na Twitteru.

Ruský opoziční politik Leonid Volkov.
Aplikace Zao umožňuje „převtělení“ do kůže známých herců.

Britský politik nebyl jediný, kdo se stal obětí falešných videohovorů. Rusové se spojili s europoslanci všech tří baltských zemí. Předseda zahraničního výboru litevského parlamentu Richard Kols, který byl rovněž kontaktován, zveřejnil snímek z videokonference. Zdá se, že na fotografii je ruský opozičník a blízký spolupracovník Alexeje Navalného Leonid Volkov. Ten však účast na schůzce výslovně popřel, informuje server The Guardian.

„Vypadá to jako můj obličej. Jak se jim ho podařilo dostat do videohovoru na Zoomu?” divil se Volkov. „Vítejte v nové éře deepfake,“ uvedl zakladatel strany Rusko budoucnosti, v jejímž čele je nyní Navalnyj.

Falešný Zuckerberg vyhrožuje ‚ukradenými údaji miliard lidí‘. Video je dílem umělců

Deepfake je technologie, pomocí které je možné napodobit fotografii nebo video skutečné osoby. Programy dokáží na základě sběru dat vytvořit fiktivní, avšak realistické videonahrávky. Tato praktika není žádnou novinkou, fotomontáže celebrit se objevují již od 90 let, technologie se dlouhodobě využívá i ve filmovém průmyslu.

Širší veřejností se falešná videa začala masivně šířit od roku 2017, kdy uživatel sociální sítě Reddit pod přezdívkou “deepfakes” začal spojovat tváře známých osobností s těly pornoherců a veřejně popisovat postup svého umu. Nadto pustil do světa aplikaci, s jejíž pomocí může každý podobná videa poměrně jednoduše tvořit. Průkopníka sice síť zablokovala, nicméně od té doby se technologie dále rozvíjí - mimo jiné se hojně využívá k tvoření falešných vyjádření světových státníků.

Litevský politik Richard Kols dostal dle svých slov email od osoby, která se vydávala za opozičníka Leonida Volkova. Neznámý uživatel Kolse pozval na videokonferenci, na které měli údajně probírat situaci vězněného aktivisty Navalného a anexi Krymu. To, že šlo o podvod, si státník uvědomil až po skončení hovoru. 

Navalnyj se přirovnal k chodící kostře. Veškerá jeho léčba zatím spočívala jen v infuzi, tvrdí jeho právník

“Je to poměrné tvrdá lekce, ale alespoň můžeme společně s litevskými a estonskými kolegy poděkovat falešnému Volkovi za poučení,” hodnotil události podvedený Kols. Dodal, že podobné útoky ohrožuji bezpečnost a stabilitu zemí i mezinárodních společenství.

Ruský opoziční předák Volkov z akce obvinil známe ruské duo komiků Alexej Stoljarov a Vladimir Kuznetsov, kteří se přezdívají Lexus a Vovan. Ti v minulosti stáli za mnoha falešnými hovory známým politikům, své sympatie k ruskému režimu neskrývají a spekuluje se o jejich napojení na tajné složky. Stoljarov obvinění z falešných hovorů ve svém vyjádření na Facebooku přímo nepopřel.