9. září 2019 8:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vládní strana Jednotné Rusko získala v moskevském zastupitelstvu 25 ze 45 mandátů

Po celé Ruské federaci v neděli probíhaly komunální volby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po celé Ruské federaci v neděli probíhaly komunální volby. | foto: AP Photo

MOSKVA Vládní strana Jednotné Rusko, která má blízko k politice Kremlu, obsadí po nedělních komunálních volbách 25 z 45 křesel zastupitelů na moskevské radnici. Po sečtení více než 99 procent hlasů o tom v pondělí informovala agentura Interfax. Třináct mandátů získali komunisté, tři obsadí liberální hnutí Jabloko.

Komunální volby se v neděli konaly ve více než 80 regionech Ruské federace, hlasování v Moskvě ale v médiích i v Kremlu vyvolává největší pozornost.

Řada opozičních politiků ve volbách v hlavním městě kandidovat nesměla, protože úřady více než padesáti z nich zakázaly kandidovat kvůli údajným formálním nesrovnalostem při registraci. V Moskvě se kvůli tomu v posledních týdnech několikrát demonstrovalo.

U soudu si - na třetí pokus - nakonec vymohl právo kandidovat jediný z odmítnutých, veterán opozičního liberálního hnutí Jabloko Sergej Mitrochin. Podle agentury Interfax se do moskevského zastupitelstva nakonec dostal.

Opozice před volbami vyzvala k „chytrému hlasování“, při němž měli lidé ve volbách takticky podpořit kandidáta nespojovaného s Kremlem, který bude mít největší šance na zvolení. Podle agentury DPA se zdá, že tato strategie slavila úspěch.

ČTK