Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Slovenský politický benjamínek. Odkud se vzal Šimečka, který je na politické scéně sotva rok a půl?

Svět

  12:25
Mezi lídry slovenských politických stran je 39letý Michal Šimečka benjamínkem a nováčkem. Přesto se svojí stranou Progresivní Slovensko řádně prohnal favorizovaného expremiéra Róberta Fica a jeho SMER-SD, v preferenčních hlasech skončil se ziskem 302 972 kroužků hned za Ficem a Peterem Pellegrinim, lídrem Hlasu. Takže, kde se vzal muž, který nemá prakticky žádnou zkušenost s politickou mocí, nikdy nebyl ani starostou či primátorem, natož ministrem?

Politickou a společenskou angažovanost má Šimečkova rodina v genech. Jeho prapradědečkem byl slovenský evangelický farář a teolog, právník a politik Matej Metod Bella. V době monarchie byl jedním ze tří slovenských poslanců Uherského sněmu. Později patřil k signatářům Martinské deklarace z 30. října 1918, jejímž prostřednictvím se slovenský národ přihlásil k Československu.

Uděláme vše, aby Fico nesestavil vládu, říká lídr Progresivního Slovenska

Jeho dědečkem byl Milan Šimečka, filozof, kterého komunisté po roce 1968 vyloučili ze strany. Stal se disidentem a později jedním z několika signatářů Charty 77 na Slovensku. A jeho otec, Martin Milan Šimečka, je novinářem. V minulosti šéfoval mimo jiné slovenskému listu Sme či českému týdeníku Respekt, dnes patří k hlavním komentátorům slovenského Denníku N.

Osobní vazba politika Michala Šimečky coby hlavního politického konkurenta strany Smer na významný slovenský list byl během uplynulé kampaně častým terčem útoků, zejména od expremiéra Roberta Fica i dalších jeho spolustraníků.

Výsledky parlamentních voleb na Slovensku v roce 2023.

Nechybělo přitom málo, aby i Šimečka mladší zakotvil v řadách strany, která na Slovensku dlouho vládla. První praktické zkušenosti s politikou totiž získával „v sociálnědemokratickém mikrokosmu“. Nejprve pracoval pro Borise Zalu, jednu z tváří původní slovenské sociální demokracie, kterou později „spolknul“ Smer.

SEDLÁK: Jaký bude „hlas“ nové slovenské vlády? Třetí Pellegrini má v rukou silnější karty než vítězný Fico

Zatímco Zala byl později za Ficovu stranu i poslancem, Šimečka se od ní vzdaloval. Během uplynulé kampaně byli právě oni největšími protipóly: levicově-populistický expremiér, který líčil plány progresivců jako nebezpečí pro Slovensko stál proti městskému liberálovi, který označoval Smer a jeho plány za „politiku minulosti“.

Michal Šimečka studoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, později v britském Oxfordu, kde získal v roce 2012 doktorát z politických věd. Nějakou dobu se živil jako novinář, psal pro deník Smer či pro Financial Times z české metropole.

Velký comback Fica s půl milionem „kroužků“. Jak se muž mnoha tváří opět dostal na výsluní slovenské politiky

V Praze rovněž působil i jako výzkumník v Ústavu mezinárodních vztahů, kdy pak zároveň radil i tehdejšímu šéfovi české diplomacie Lubomíru Zaorálkovi. Spolupracoval rovněž s českým sociálnědemokratickým europoslancem Liborem Roučkem, čímž přišel do styku s evropskou politikou. Dnes je Michal Šimečka jedním ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu.

Městskou, liberální a ekologicky laděnou levici, k níž Michal Šimečka odjakživa inklinoval, se snažil na Slovensku podchytit podnikatel v oblasti startupů Ivan Štefunko. V roce 2016 přitáhl do původního občanského sdružení s názvem Progresívne Slovensko (PS) mladého Šimečku. O rok později se iniciativa přeměnila na stejnojmennou politickou stranu.

Fico se vrací. Jeho Smer s náskokem ovládl slovenské volby, obsadí čtvrtinu křesel v parlamentu

Pro jeho další vývoj byly klíčové události roku 2018, kdy zasáhla celou slovenskou společnost vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. V zemi došlo k největším masovým protestům od sametové revoluce v roce 1989. Zároveň začaly vycházet najevo první velké korupční kauzy odhalující těsné sepětí mezi stranou Smer a některými podnikateli. Ve společnosti rostlo volání po politické změně, což vyústilo nejprve ve vítězství občanské aktivistky Zuzany Čaputové, která byla jednou z místopředsedkyň PS, v prezidentských volbách roku 2019.

O několik měsíců později pak Progresívne Slovensko v koalici s liberálním uskupením Spolu vyhráli slovenské volby do Evropského parlamentu. Michal Šimečka byl tehdy volebním lídrem a dostal přes 81 tisíc preferenčních hlasů.

Při národních parlamentních volbách z února 2020 ovšem koalice PS/Spolu svůj úspěch z eurovoleb zopakovat nedokázala. Protože kandidovala jako koalice, potřebovala dosáhnout přes sedm procent hlasů, ona však získala 6,96 procenta a zůstala tak těsně před branami Národní rady. Nebylo jisté, zda PS vůbec přežije, následně se několikrát změnilo vedení strany. Loni v květnu se stal jejím předsedou právě Šimečka. S jeho příchodem došlo k uklidnění strany a postupnému růstu jeho podpory u voličů.

Jako své koníčky uvádí Michal Šimečka běh. Se svou partnerkou, která je tanečnicí a choreografkou, vychovává tříletou dceru.