2. února 2013 21:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volgograd se stal opět Stalingradem. Na jeden den

Slavnostní průvod prochází okolo Mamajevovy mohyly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní průvod prochází okolo Mamajevovy mohyly. | foto: Reuters

Volgograd Rusko a zejména Volgograd si připomněly 70. výročí sovětského vítězství ve stalingradské bitvě, opěvované jako obrat v druhé světové válce. Město na Volze, které se pro tuto příležitost vrátilo k tehdejšímu názvu a ozdobilo se všudypřítomnými nápisy "Sláva hrdinům", si už dopoledne užilo vojenskou přehlídku i s historickým tankem T-34. Ten pro tuto příležitost sjel z podstavce u muzea bitvy.

Oslav u Volhy se osobně zúčastnil i prezident Vladimir Putin, který ve svém projevu také použil "ostře sledovaný" výraz: "Stalingrad navždy zůstane symbolem jednoty a neporazitelnosti našeho lidu!" Bitva se stala "příkladem jednoho z největších hrdinství na světě" i přelomem nejen na východní frontě, ale v celé válce. A prý i jedinou bitvou, ve které "nehledě na strašlivé sovětské ztráty byly ztráty nepřítele ještě vyšší".

70. výročí bitvy u Stalingradu

Celou fotogalerii k slavnosti zhlédněte ZDE

Ruská média nyní odhadují, že během více než půlročních bojů Němci a jejich spojenci přišli o 1,5 milionu vojáků, zatímco Sověti o 1,2 milionu. Do těchto počtů zahrnují i raněné, nezvěstné a zajaté, zatímco podle jiných údajů u Stalingradu o život přišly asi dva miliony vojáků z obou stran.

Mnoho lidí přišlo položit květiny k věčnému ohni a památníku padlých u Mamajevovy mohyly, nevysokého pahorku, o který se na přelomu let 1942 sváděly kruté boje. Ve více než půlroční bitvě o město, kde se krev prolévala doslova o každý metr čtvereční. Boje ukončila až 2. února 1943 kapitulace posledních obklíčených německých jednotek, sám velitel 6. armády, maršál Paulus, byl zajat o dva dny dříve.

"Vzpomínám na přátele, kteří tu padli," řekl agentuře AFP devětaosmdesátiletý veterán Pjotr Chabarov, který do Volgogradu/Stalingradu přijal z Velikého Novgorodu na severozápadě země.

"Jsou to skvělé oslavy.Je důležité vychovávat mládež a vštípit ji lásku k vlasti," dodala šestadvacetiletá Taťjana.

ČTĚTE TAKÉ

K vlastenectví měla vést zřejmě i ukázka soudobé vojenské techniky v podobě tanku T-90, obrněného vozu Tigr či nástupce legendárních "kaťuší", raketometu Tornado na Náměstí padlých. A k vlastenectví burcoval ve svém projevu i sám Putin, který tentokráte oceňoval nejen zmužilost sovětských vojáků, ale i civilistů, kteří se ve města snažili přežít. "Dokud jsme oddáni Rusku, svému jazyku, kultuře, svým kořenům a naší národní paměti, do té doby je Rusko neporazitelné," zdůraznil.

Vladimir Putin s doprovodem kráčí na slavnostní ceremoniál k 70. výročí bitvy u Stalingradu.

Dlouhodobě sociologické průzkumy potvrzují, že hrdost na válečné vítězství sjednocuje názory většiny Rusů. Ve městě kvůli Putinově příjezdu platila mimořádná bezpečností opatření.

Přání poslali i kosmounauti z Mezinárodní kosmické stanice

Ještě před příjezdem šéfa státu místní média líčila, že "policisté mají každý krok pod kontrolou" a "ani moucha neproletí" kordony strážců, posílených psovody se psy.

Vzhledem ke slavnostní atmosféře v místním tisku vyvolal pozdvižení i nápad jednoho z místních úřadů vymáhat vrácení "přeplatku" sociální pomoci ve výši 481 rublů (asi 300 Kč) od válečného veterána Pavla Krajnova, který však zemřel už před čtyřmi lety. Vdovu, která v úřední obálce čekala obvyklé gratulace k výročí bitvy, prý málem "trefil šlak".

Blahopřání obyvatelům Volgogradu i všem pozemšťanům zaslali tři ruští kosmonauti z Mezinárodní kosmické stanice: "Lidé planety Země! Odtud, z vesmíru, je zvláště zřejmé, jak křehký a unikátní je náš svět. Chraňme ho!" Oslavy zakončí slavnostní ohňostroj s dělostřeleckými salvami.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na Lidovky.cz