21. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Vrací je rodinám v zinkové rakvi.‘ Vysávání peněz nutí ruské vojáky k sebevraždám

Ruští vojáci (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruští vojáci (ilustrační fotografie). | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Ruské ozbrojené složky se již delší dobu potýkají s podivnými úmrtími. Mladí odvedenci páchají sebevraždy, nebo za podivných okolností umírají ve službě. Podle organizací, které dlouhodobě monitorují dodržování lidských práv v ruské armádě, za tím ale v poslední době stojí zcela nový důvod - vydírání. Místo fyzické šikany vyžadují vojáci i důstojníci po dalších členech svých jednotek peníze například za vymyšlené ztráty vybavení. A počty sebevražd stoupají.

Ruský voják Arkadij B. vyskočil 17. února z okna ve třetím patře kasáren své jednotky. Podle doktorů je zázrakem, že s několika zlomeninami, otřesem mozku a dalšími zraněními přežil. Doufají, že po několika měsících rehabilitace bude znovu schopen chodit.

„Snažili se ze mě vymáčknout peníze. Chtěli po mě 110 tisíc rublů (asi 48 tisíc korun) za údajně chybějící vybavení od stanu, přes boty až po nějaké náhradní díly,“ řekl voják webu Rádia Svobodná Evropa. Našli si v něm podle vlastních slov „naivního idiota“, na kterého mohli tlačit.

Podle matky Natašy nešťastný Arkadij o rozsáhlém vydírání informoval divizního psychologa, žádná reakce však nenásledovala. „Stěžoval si velmi často. Vyhrožovali, že pokud částku nezaplatí, půjde do vězení. Nedokázal ustát tlak, proto vyskočil z okna,“ uvedla Nataša.

Dvojnásobný nárůst

Arkadijův příběh není ojedinělý. Ačkoliv ruská vláda neodhaluje statistiky o zločinech v armádě, zpráv o podezřelých sebevraždách a úmrtích v ozbrojených složkách je mnoho. Počet případů vydírání se podle oficiálních zdrojů obecně mezi roky 2015 a 2016 zdvojnásobil. Podle lidskoprávních aktivistů je podobný nárůst patrný i v armádě.

Ačkoliv ruské ministerstvo obrany se nechce k incidentům vyjadřovat, nezisková organizace Občan a armáda sestavila zprávu o podivných úmrtích v armádě. Podle ní je každý rokem jen nevyřešených případů 200 až 300. „Většina činů vydírání je nehlášená. Vojáci se bojí stěžovat si, protože si myslí, že to situaci jen zhorší. Často se informace o vydírání objeví jen tehdy, když se vyšetřují jiné zločiny,“ uvedl šéf „neziskovky“ Sergej Krivenko.

Ruská armáda zahájila další rozsáhlé vojenské manévry.
Ruská armáda zahájila další rozsáhlé vojenské manévry.

Podle něj se musí mnohdy vojáci vykoupit, pokud nechtějí dělat určitou činnost, která může být třeba vyžadována nad rámec jejich povinností.

„Násilí a vydírání je součástí armády neustále. Jejich podoba se ale změnila. Každodenní ovládání nových rekrutů zkušenými vojáky prostřednictvím přetěžování se proměnila v šikanu kvůli etnickému nebo lokálnímu původu. Formou není přehnané vyžadování disciplíny, ale odsávání peněz,“ dodal Krivenko.

DALŠÍ PODIVNÁ ÚMRTÍ NA KONCI MINULÉHO ROKU

8. srpna 2016 – Tělo osmnáctiletého vojáka našli na petrohradském hřbitově asi 10 kilometrů od své jednotky. Případ se vyšetřuje.

26. září 2016 – Poblíž Brjansku na západě Ruska našli oběšeného vojáka. Jeho matka údajně dostala několik dní před smrtí SMS s žádostí o peníze. Tělo mělo dvě zlomená žebra.

17. října 2016 – V Amurské oblasti našli tělo vojáka. Byl zastřelen, oficiálně byl incident klasifikován jako sebevražda.

19. listopad 2016 – Šestadvacetiletý plukovník byl ubodán ve Volgogradu jiným vojákem kvůli „konfliktu o peníze“.

27. prosince 2016 – Osmnáctiletý voják byl oběšen ve sprše ve městě Dzeržinsk. Incident byl podle autorit sebevraždou, ale tělo neslo následky bitky a zápasu.

Nezaplatíš? Potrestáme všechny

Že původní formy šikany ustoupily vydírání, potvrdila i členka neziskové organizace Práva matek Veronika Marčenková. Podle ní se vydírání stalo přímo normou. „Většina těchto zločinů projde bez povšimnutí a i když se dostanou k soudu, je velmi obtížné je dokazovat. Než se začnou řešit, mnohdy odvedence vrátí jejich rodinám v zinkové rakvi,“ uvedla Marčenková s tím, že jsou mladíci často donuceni okolnostmi k sebevraždě.

Základním problémem je podle petrohradského právníka Alexandra Gorbačjeva z organizace Komise pro matky vojáků vyžadování kolektivní disciplíny. „Pokud někdo odmítne zaplatit vydíranou částku, potrestána je celá jednotka, zamítnutím kontaktu s domovem nebo znemožněním spánku,“ řekl právník webu Svobodné Evropy.

Devatenáctiletý odvedenec Ilja Gorbunov na začátku února zemřel poté, co údajně sjel tankem z mostu. Podle jeho sestry Marie, ale nikdo další z trojčlenné posádky nebyl zraněn a Ilja navíc neměl řidičský průkaz, takže nemohl řídit sám. V předcházejících dnech prý několikrát požádal o finanční pomoc kvůli vyžadovaným pokutám.

„Nejdřív od nás potřeboval podíl ze zděděného rodinného bytu, protože důstojník údajně ztratil peníze a zaplatit mu je měli službu držící vojíni. Pak potřeboval peníze na notebook, který se měl jeho jednotce ztratit. 18500 rublů (asi 8 tisíc korun) ale nestačilo,“ řekla Gorbunovová s tím, že jejího bratra následně zbila trojice dalších vojáků a zamkla následně v tanku. Jen od začátku roku je podle ní třetí obětí šikany ve své jednotce.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz