21. července 2019 11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Výletní loď zachránila u Peloponésu 111 migrantů. Přepraveni byli do řeckého přístavu Kalamata

Výletní loď Marella Discovery. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výletní loď Marella Discovery. | foto: content.tui.co.uk

ATÉNY  Velká výletní loď Marella Discovery zachránila u řeckého Peloponéského poloostrova 111 migrantů, kteří se snažili dostat po moři ilegálně do Itálie. Mezi zachráněnými je 33 nezletilých. Podle agentury DPA to v neděli sdělila řecká pobřežní stráž.

Plavidlo s migranty se podle ní dostalo do potíží už v sobotu večer přibližně 40 námořních mil (74 kilometrů) od západního pobřeží Peloponésu. Ze kterých států zachránění běženci pocházejí, zatím není jasné. Přepraveni byli do řeckého přístavu Kalamata.

Po výrazném omezení průchodnosti takzvané balkánské cesty se migranti především z Blízkého východu a Asie snaží dostat do západoevropských zemí po moři. Pašeráci pro ně za tučné poplatky organizují plavby přímo z Turecka do Itálie s obeplutím Řecka.

Běženci z afrických zemí naproti tomu využívají hlavně riskantní trasu vedoucí přes destabilizovanou Libyi a Středozemní moře do Itálie, která však odmítá tyto migranty přijímat. Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že obnoví pátrací a záchranné operace u pobřeží Libye.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPPORT SPECIALIST 1ST LEVEL

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč