Čtvrtek 5. prosince 2024, svátek má Jitka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Významný státník a odvážný politik. Svět si připomíná odkaz Bushe staršího

Svět

  12:22aktualizováno  16:53
Berlín/Londýn - Bývalý americký prezident George Bush starší byl velký přítel Německa. V reakci na zprávu o Bushově smrti to v sobotu řekl německý ministr zahraničí Heiko Maas. Bush podle něj bude připomínán jako jeden z architektů sjednocení Německa. Britská premiérka Theresa Mayová Bushe označila za velkého státníka.

Bývalý prezident USA George Bush starší se synem Georgem Walkerem na pohřbu své ženy Barbary. foto: ČTK

K Bushovi se vyjádřili například i dalajláma či někdejší ruský prezident Michail Gorbačov. Bývalý český velvyslanec v USA Alexandr Vondra řekl, že Bush výrazně pomohl České republice v cestě za samostatností a demokracií.

Zemřel bývalý prezident Spojených států George Bush starší. Bylo mu 94 let

„Truchlíme za velkého státníka a přítele Německa,“ sdělil Maas a dodal, že se Bush „odvážně chopil příležitosti ukončit studenou válku“. Sjednocení Německa Bush podle něj podporoval od začátku a bez jakýchkoli výhrad. „Na to nikdy nezapomeneme,“ řekl Maas.

Také Mayová vyzdvihla Bushe jako státníka, který svůj život podrobil veřejné službě a měl by za to být příkladem všem. „Tím, že vedl svět ke klidnému ukončení studené války učinil svět bezpečnějším místem pro budoucí generace,“ dodala premiérka. John Major, jehož premiérský mandát se částečně překrýval s Bushovým prezidentským, řekl, že Bush vnímal povinnosti Ameriky vůči světu a dostál jim.

Bývalý americký prezident, Bill Clinton, který republikána Bushe staršího porazil ve volbách v roce 1992, napsal, že bude „navždy vděčný“ za přátelství, které ho s Bushem pojilo. Cenil si na něm „vrozenou a skutečnou slušnost“ a také oddanost manželce Barbaře a celé rodině.

Clinton připomněl i mimořádně dlouhou Bushovu kariéru ve veřejné službě - roky strávené v armádě, v Kongresu, OSN, v Číně, Ústřední zpravodajské službě (CIA) a v úřadech viceprezidenta a prezidenta. Ani po odchodu z prezidentského úřadu Bush veřejnou službu zcela neopustil a zapojil se do pomoci obětem cunami v Asii či pomoci Američanům zasaženým hurikánem Katrina, dodal Clinton, který se na této pomoci podílel.

‚Smysluplný život zasvěcený veřejné službě‘

Tibetský duchovní vůdce ve své kondolenci sdělil, že Bush byl první americký prezident, s nímž se sešel, a byl hluboce dojat jeho obavami o tibetský národ. „Je obdivuhodné žít do 94 let. I když nic nemůže nahradit ztrátu otce, můžeme se utěšit tím, že to byl smysluplný život zasvěcený veřejné službě,“ napsal dalajláma.

Gorbačov, který s Bushem na konci studené války úzce spolupracoval, vyzdvihl Bushovy politické schopnosti i osobní vlastnosti. „Byla to doba velké změny, která ode všech vyžadovala velkou odpovědnost. Výsledkem bylo ukončení studené války a jaderného soupeření,“ sdělil Gorbačov.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová ocenila Bushův přínos v mezinárodní politice za doby jeho dlouhodobé práce ve veřejné službě v USA.

Kuvajt, jemuž USA v době Bushova mandátu pomohly proti Iráku, vydal krátkou kondolenci emíra šajcha Sabaha Ahmada Džábira určenou Bushovu synovi a pozdějšímu prezidentovi Georgi Bushovi mladšímu. Emír Bushe ocenil za úsilí „vytvořit nový mezinárodní pořádek založený na spravedlnosti a rovnosti národů“.

Bushovu smrt oznámila také íránská televize, podle níž si Bush, stejně jako ostatní američtí prezidenti, přál kolaps Íránu.

Autor: