1. února 2019 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf ochranky prezidenta Šiman končí ve funkci. Zeman mluvil o šikaně u útvaru

Prezident republiky během projevu na Hradčanském náměstí u příležitosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky během projevu na Hradčanském náměstí u příležitosti... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha Ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Zdeněk Šiman z osobních důvodů opustí ke konci února policii. V tiskové zprávě to v pátek uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Policie bude nyní hledat jeho nástupce. V souvislosti s ochrannou službou se mluvilo o šikaně u útvaru. Připustil ji nedávno i prezident Miloš Zeman.

Šéf Zemanovy ochranky Šiman je ve funkci od června 2016. Nahradil Petra Dongrese, který rezignoval po incidentu, kdy aktivisté místo prezidentské standarty vyvěsili nad Pražským hradem velké rudé trenýrky. Výběr Šimana předcházela tři výběrová řízení, v prvních dvou kolech nikdo o funkci neměl zájem.

01.února 2019 v 11:12, příspěvek archivován: 01.února 2019 v 11:22

Ředitel ochranky prezidenta Zdeněk Šiman odchází. Z osobních důvodů. Prezident mluvil o šikaně u útvaru. Víc o případu řekneme ve 12:00 ve zprávách @Radiozurnal1 @PolicieCZ

Šiman podle Kropáčové požádal o uvolnění ze služebního poměru k 28. únoru. „Výběr nového ředitele bude probíhat standardně v souladu se zákonem o služebním poměru,“ dodala.

Šikana v útvaru

Média už dřív zveřejnila zprávy o šikaně v útvaru. Opustila jej řada pracovníků.

Zeman v lednu serveru Blesk.cz řekl, že na základě „celé řady věcných důkazů“ uznává, že v jeho ochrance „možná opravdu došlo k šikanování“. Dodal, že odchod Šimana řeší. „Když děláte jakoukoliv personální změnu, tak ji děláte teprve tehdy, když máte připraveného nástupce,“ uvedl.

ČTK

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na Lidovky.cz