Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vzniká ‚alternativní Hollywood‘. Američtí konzervativci chtějí konkurovat náporu progresivní levice

Drama Run Hide Fight pojednává o ozbrojeném útoku na školu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drama Run Hide Fight pojednává o ozbrojeném útoku na školu. | foto: Wikimedia

LOS ANGELES / PRAHA V amerických kulturních válkách se otevřela nová fronta. Konzervativci začínají produkovat svůj vlastní zábavní obsah a chtějí konkurovat Netflixu či velkým hollywoodským studiím.

Dávný sen amerických konzervativců se začíná plnit. Před týdnem měl premiéru snímek Run Hide Fight (2020, r. Kyle Rankin), cíleně natočený jako alternativa k ideologicky zatížené hollywoodské produkci. Za filmem, který si zatím vede víc než úspěšně, poněkud překvapivě nestojí žádné studio se zkušenostmi ze zábavního průmyslu, nýbrž zpravodajský server The Daily Wire, založený populárním pravicovým autorem podcastů Benem Shapirem. 

Nejedná se však o žádný „úlet“. Shapiro ve svém vysílání uvedl, že toto je pouhý začátek. Posun konzervativců do filmové produkce je podle jeho slov jedinou možnou cestou, jak čelit kulturnímu náporu americké progresivní levice a jejího „ideologicky diktovaného genderového, rasového a politického dogmatismu“.

Snahou tvůrců nebyla odpověď Hollywoodu konzervativní propagandou, jež by poskytla protiváhu současným show vznikajícím v produkci Netflixu, Amazonu a dalších, nýbrž právě naopak – ideologická nezatíženost.

Film vypráví příběh mladé dívky Zoe (Isabel Mayová), která je křehkou blondýnkou opravdu jen na první pohled. Hned v úvodní scéně, kde je na lovu se svým otcem (Thomas Jane), andělsky vypadající slečna ukáže, že se s životem nepáře, když jedinou ranou skolí jelena a pak ho ještě bez mrknutí oka dorazí kamenem, aby zvíře netrpělo. Dokonce i Zoin otec, bývalý armádní odstřelovač, který jí předal všechno ze svého umění, musí smeknout, vlastně je až trochu znepokojen. Takhle se středoškolačky většinou nechovají.

Zoe ale rozptyluje obavy otce i svých spolužáků. Blíží se poslední den školy, věnovaný kanadským žertíkům. Brzy se všichni, včetně ní, beztak rozprchnou na vysoké školy po celých Spojených státech, takže za minulostí bude možno udělat tlustou čáru. Jenže den kanadských žertíků na Vernon Central High se trochu zvrtne, když se ukáže, že jedna skupinka „pranksterů“ čili „rošťáků“ jsou skuteční útočníci, kteří chtějí celou školu vystřílet.

Zatímco člověk ve středních letech, jenž má na starosti bezpečnost školy, strachy uteče, Zoe se chopí iniciativy a začne útočníky „lovit“ po školních chodbách jednoho po druhém. Podaří se jí postupně přechytračit všechny střelce, u nichž se vesměs ukáže, že jsou to obtloustlí chlapci, které někdo v mládí šikanoval, a stihne přitom ještě zachránit svého afroamerického kamaráda Lewise (Olly Sholotan), jenž je do ní beznadějně zamilovaný. Celý film končí Zoiným smířením se se stále živým obrazem své zesnulé matky (Radha Mitchellová).

Velká budoucnost?

Film je zatím úspěšně ignorován recenzenty většiny velkých amerických médií, je však úspěšný na rozhlasové a podcastové scéně, které tradičně dominují konzervativci.

Vše ulehčuje Shapirovo prominentní postavení mezi nimi jako i fakt, že pod samotný The Daily Wire spadají i další populární show, například komentátorů Andrewa Klavana a Michaela Knowlese. Přes Knowlese pak vede přímé spojení k libertariánskému křídlu Republikánské strany, poněvadž mladý katolický hlasatel vedle toho s texaským senátorem Tedem Cruzem moderuje podcast Verdict with Ted Cruz.

Štěpán Hobza

Autor

Štěpán Hobzastepan.hobza@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

TEST: Zvládne malý robotický vysavač vysát, vytřít i dezinfikovat podlahu?
TEST: Zvládne malý robotický vysavač vysát, vytřít i dezinfikovat podlahu?

Hodil by se vám pomocník, který za vás vysaje, vytře a dezinfikuje podlahy zároveň? Ještě nedávno by se nám to zdálo jako sci-fi, teď se to ale...