Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

WHO nedoporučila použití ivermektinu. Týká se to pacientů s covidem, ať už mají jakkoliv závažný průběh, uvádí

Ministerstvo zdravotnictví umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem lék ivermektin dle uvážení lékaře. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu nedoporučila při léčbě pacientů s covidem-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Důvodem je nedostatek dat, která by prokázala jeho přínosy.
  17:33aktualizováno  18:12

Soumrak ivermektinu? Evropská léková agentura jej nedoporučuje používat při léčbě covidu. Česko ho dál povoluje

Podobné doporučení minulý týden vydala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), dříve americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) či výrobce ivermektinu Merck.

„Týká se to pacientů s covidem-19, ať už mají jakkoliv závažný průběh“ upřesnila lékařka a specialistka na klinickou péči při WHO Janet Diazová. Doporučení se podle ní „zakládá na velmi malé jistotě“, že ivermektin může pacientům při léčbě onemocnění způsobeného koronavirem SARS-CoV-2 pomoci.

WHO ivermektin posuzovala na základě 16 klinických testů zahrnujících 2400 lidí, píše agentura Reuters. Některé ze studií porovnávaly účinky ivermektinu na pacienty s covidem-19 s antimalarikem hydroxychlorochin. Klinických testů zahrnujících kontrolní skupiny, kterým je podáváno placebo, bylo jen velmi málo.

Černý obchod s ivermektinem? Lidé vykoupili odčervovací pasty pro koně, chtějí tím léčit covid

Ivermektin je v rámci EU ve formě tablet schválený při léčbě některých parazitárních onemocnění. Jako mast jej lze využít u kožních onemocnění. Je také součástí veterinárních léků proti parazitům.

„Určitě potřebujeme více dat, abychom mohli učinit informované rozhodnutí,“ uvedl Bram Rochwerg z kanadské McMasterovy univerzity a spolupředseda panelu WHO, který ivermektin posuzoval. Dostupných dat o účincích ivermektinu je podle něj málo a jsou pravděpodobně založená na náhodě.

Ministerstvo umožní podávat na covid ivermektin. Bude ale nutný souhlas pacienta

„Vysledovali jsme nárůst nežádoucích vedlejších účinků u pacientů, kteří při náhodném výběru dostali ivermektin,“ sdělil Rochwerg a jako příklad uvedl poruchy trávení nebo bolesti hlavy.

Po celém světě je podle Rochwerga registrováno 66 klinických studií s 60 000 účastníky, lze tedy podle něj očekávat, že data ohledně účinku tohoto antiparazitika na pacienty s covidem-19 se ještě upřesní.

„Po celém světě bojujeme proti nadužívání neprokázaných léčebných terapií - obzvlášť s některými léky, které se používají na něco jiného,“ dodala Diazová. „Mohou způsobit více škody než užitku,“ řekla.

Vyšší cena nevadí. Využijme na maximum na covid léky jako je bamlanivimab, vyzývá Smejkalova skupina

České ministerstvo zdravotnictví na začátku března oznámilo, že ivermektin umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem-19 podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba bude ale vyžadovat informovaný souhlas pacienta a nemůže být součástí běžné péče. Svůj postoj ministerstvo nezměnilo ani po posudku a doporučení EMA.

Ivermektin v březnu na sociálních sítích doporučoval distribuovat praktickým lékařům český premiér Andrej Babiš. Ministr zdravotnictví Jan Blatný naopak uvedl, že sám by si přípravek nevzal. K léčbě pacientů s covidem-19 zkouší antiparazitikum nemocnice u svaté Anny v Brně, která rovněž po doporučení EMA stanovisko nezměnila.

Autor:

Mohlo by vás zajímat