23. ledna 2018 8:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Smrtící sopky: Na Filipínách evakuovali 40 tisíc lidí. V Japonsku zemřel po explozi voják

Filipínská sopka Mayon chrlí lávu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filipínská sopka Mayon chrlí lávu. | foto: ČTK

MANILA / TOKIO Sopka Mayon na Filipínách nadále chrlí lávu a oblaka popela, a proto asi 40 000 lidí bylo nuceno opustit své domovy ve vesnicích ležících v okolí vulkánu. Informovala o tom agentura AP. V pondělí měla sopka zatím největší erupci od chvíle, kdy její aktivita začala před týdnem stoupat. V následujících dnech podle úřadů hrozí ještě silnější erupce. Erupce sopky na japonském ostrově Honšú u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka, informovala o tom agentura AFP s odkazem na bezpečnostní zdroje.

V noci na úterý sopka v oblasti kráteru chrlila lávu do výšky asi 700 metrů a tři kilometry nad vulkánem se vznášel oblak sopečného popela. V nadcházejících dnech či hodinách může podle úřadů nastat další erupce, což naznačuje zejména pyroklastický proud, tedy horké sopečné plyny a úlomky magmatu a sopečného popela, které se po sopečném svahu pohybují vysokou rychlostí a ničí vše, co jim stojí v cestě.

Po pondělní mohutné erupci úřady vyhlásily druhý nejvyšší stupeň varování a bezpečná zóna v okolní oblasti byla rozšířena na osm kilometrů, což přimělo dalších několik tisíc lidí opustit své domovy.

Mnozí se však navzdory varování domů tajně vraceli, a úřady tak musely na jejich evakuaci přísně dohlížet. V některých oblastech byl vypnut přívod vody a elektřiny s cílem místní odradit od návratu.

„Pokud člověka zasáhne pyroklastický proud, označovaný též jako žhavé mračno, nemá šanci to přežit,“ řekl místní expert Cedric Daep s tím, že v případě erupce by navrátivší se vesničané zaplatili za svou neuváženost životem.

Vesnice v okolí sopky pohltila v důsledku sopečného popela tma. Zatím podle úřadů nikdo nebyl zraněn. Letadla mají zákaz prolétávat v blízkosti kráteru a několik vnitrostátních letů bylo zrušeno. Do evakuačních center bylo dodáno více než 30 000 masek na ochranu před popelem, 5000 pytlů rýže, voda i léky.

Sopka Mayon se nachází asi 340 kilometrů jihovýchodně od filipínské metropole Manily v provincii Albay, která je známá pěstováním kokosů. Díky svému dokonalému kuželovitému tvaru přitahuje vulkán množství turistů, za posledních 500 let ale zhruba padesátkrát vybuchl. Jde o nejaktivnější z 22 činných vulkánů na Filipínách.

V roce 2013 zabila erupce popela pět horolezců, kteří se na sopku vydali přes varování. Při své největší erupci v roce 1814 sopka zabila 1200 lidí a zavalila lávou městečko Cagsawa.

V Japonsku vybuchla sopka. Následná lavina u lyžařského střediska zabila vojáka

Několik civilistů zranily odletující kameny, jednoho lyžaře a šest vojáků, kteří byli v oblasti na cvičení, zasypala následná lavina, napsala s odkazem na místní úřady agentura AP.

Lavina podle AFP zabila devětačtyřicetiletého vojáka. Bližší podrobnosti o úmrtí úřady zatím nezveřejnily. Další zasypaní byli vyproštěni, ale někteří utrpěli zlomeniny.

Vybuchlá sopka u lyžařského střediska u města Kusacu.

Vybuchlá sopka u lyžařského střediska u města Kusacu.

K neštěstí došlo v oblasti sopky Kusacu-Širane v prefektuře Gunma necelých 200 kilometrů severozápadně od Tokia. Většina zraněných byla kameny zasažena přímo na sjezdovkách, poraněn byl však i nejméně jeden člověk uvnitř kabinové lanovky, jejíž okno rozbil kámen.

Sopka vysoká 2160 metrů patří ke zhruba stovce japonských aktivních vulkánů a její oblast je i díky blízkosti metropole vyhledávaná turisty. Meteorologové varují, že nelze vyloučit další erupce, přičemž kameny mohou odletovat až dva kilometry z vrcholu vulkánu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!