Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Smrt Floyda? Vládci USA odhalili svou pravou tvář, kritizoval íránský duchovní lídr

ilustrační snímek foto: ČTK

Teherán - Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí ve středu uvedl, že zabití černocha George Floyda policistou odhaluje pravou podstatu vládců Spojených států. Informovala o tom agentura Reuters.
  17:01

„Zločin spáchaný proti tomuto černochovi je totéž, co vláda Spojených států dělá zbytku světa,“ prohlásil Chameneí v televizním projevu. „To je pravá podstata a charakter vlády USA, které nyní vychází na povrch,“ dodal.

Pandemie koronaviru a policejní brutalita. Spojenými státy zmítají hned dvě krize, Trumpova vláda čelí kritice

V USA se už více než týden konají demonstrace proti rasově motivované policejní brutalitě. Nepokoje minulý týden vyvolalo úmrtí černocha Floyda ve městě Minneapolis poté, co mu bělošský strážník Derek Chauvin klečel přes osm minut na krku a nepřestal ani když Floyd naříkal, že nemůže dýchat. Policista je nyní ve vazbě a byl obviněn z vraždy.

„Americká vláda se chovala tím nejhorším způsobem vůči vlastním lidem. Lid Spojených států má naprosté právo cítit se zahanben a zostuzen svou vládou, a zejména tou současnou,“ uvedl Chameneí.

protesty v usa

Protestující muž v Minneapolis byl zasažen slzným plynem.
Policista poklekl společně s demonstranty

Chameneího projev se uskutečnil za zvýšeného napětí mezi dlouhodobými nepřáteli: Teheránem a Washingtonem. Vztahy mezi USA a Íránem se zhoršily poté, co americký prezident Donald Trump v roce 2018 odstoupil od jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi z roku 2015 a zavedl proti islámské republice nové sankce.

Čína tepe USA za chronický rasismus a mluví o policejní brutalitě. ‚Zastavte to násilí,‘ vyzývá Írán

Íránská média věnují protestům v USA velký prostor. Někteří Íránci na sociálních sítích nicméně viní íránské náboženské vůdce z toho, že uplatňují dvojí metr, když odsuzují zákroky Washingtonu proti demonstrantům.

Loni v listopadu si protesty proti nárůstu cen pohonných hmot v Íránu vyžádaly stovky životů a tisíce lidí tamní úřady zatkly. Podle Reuters šlo zřejmě o nejrozsáhlejší nepokoje v zemi od islámské revoluce v roce 1979.

Autor: