Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump prohrál. Kvůli nedostatku hlasů stáhl návrh na zrušení Obamacare

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan podle televize CNN informoval v Bílém domě Donalda Trumpa, že republikáni nemají ve sněmovně dostatek hlasů pro zrušení programu zdravotního pojištění prezidenta Baracka Obamy. Těsně před hlasováním pak Trump požádal o úplné stažení návrhu. Podle informací agentury Reuters se Trump k návrhu vrátí někdy v letošním roce, přesný časový údaj ale není k dispozici.

Páteční sněmovní schůze skončila, kdy bude jednání pokračovat, není zatím známo. Podle listu The Washington Post se Trumpův návrh v nynější podobě v programu Sněmovny reprezentantů už neobjeví. „Trump se prý k Obamacare někdy letos vrátí,“ napsal list s odvoláním na informace z Bílého domu. Hluboké zklamání republikánů nad neúspěchem pokusu o zrušení Obamacare tlumočil na tiskovce Ryan. Řekl, že Obamův program bude v dohledné době platit.

„Byli jsme velmi blízko, udělali jsme, co jsme mohli, ale dost hlasů jsme nesehnali,“ řekl Ryan. „V dohledné době ale budeme muset žít s Obamacare, zákon zůstává v platnosti.“

Nepřehlednou situaci způsobily dramatické spory republikánských poslanců, kteří revidovaný reformní plán navrhovaný Trumpem odmítají. Viceprezident Mike Pence se podle Reuters na Kapitolu snažil vzpurné poslance přemluvit.

„Skupina zarytých odpůrců (Trumpovy reformy) spolu s rostoucí partou umírněných ovládá poslaneckou frakci a hrozí, že zničí jednu z priorit Trumpa i Ryana,“ napsala AP ̈ještě před Trumpovým stažením návrahu. „Soudím, že prezident tomu dal všechno,“ řekl novinářům Trumpův mluvčí Sean Spicer. „Lidi prostě nemůžete k hlasování přinutit,“ dodal odevzdaně. K zajištění potřebné podpory podle Trumpova vyjádření republikánům chybělo deset až patnáct hlasů.

Donald Trump
Donald Trump

Podle zdrojů z Bílého domu, na které se odvolává server Politico, má už Trump vyjednávání dost. „Bude se věnovat dalším bodům svého volebního programu a odpovědnost přenechá poslancům,“ prohlásil informovaný zdroj.

Trump v první reakci na ztracený boj o zrušení zdravotní reformy Obamacare obvinil demokraty ve Sněmovně reprezentantů, že s Bílým domem náležitě nespolupracovali. S nulovou podporou demokratů nebylo možné zákon o zdravotní reformě prosadit, řekl Trump reportérům v Bílém domě. Zdravotní reforma Baracka Obamy prý teď nejspíš „vyletí do povětří“, což demokraty přinutí ke spolupráci.

Na adresu republikánů prezident prohlásil, že „dnes jsme se leccos dozvěděli o loajalitě“. Odporem v republikánském táboře byl prezident „trochu překvapen“.

„Není konec, je čas jít dál,“ shrnul Ryan těžký kolaps s tím, že prezidentský tým se teď bude zabývat jinými body volebního programu. „Máme velké ambice,“ ujistil novináře šéf Sněmovny reprezentantů.

Z hluboce zklamaného republikánského tábora se podle CNN ozývají hlasy, že náhrada za Obamacare je ztracena. Agentuře Reuters někteří z republikánů řekli, že s plánem na její náhradu už „skoncovali“.

Prezident původně předpokládal, že jeho návrh projde oběma komorami parlamentu do 7. dubna, kdy začne dvoutýdenní parlamentní přestávka. Po ní má přijít na pořad očekávaná reforma daňového systému, další stěžejní bod Trumpovy volební kampaně.

Likvidace Obamacare by dramaticky změnila americké zdravotnictví

 • Ve Spojených státech je dnes kolem 155 milionů Američanů pojištěno přes pojistné plány zaměstnavatelů, 70 milionů využívá program Medicaid pro sociálně slabé, 56 milionů je napojeno na pojištění Medicare určené seniorům a postiženým. Jejich situaci může výrazně ovlivnit zrušení pojistného programu dřívějšího prezidenta Baracka Obamy, o které usiluje nový šéf Bílého domu Donald Trump.
 • Dalších kolem 15 milionů Američanů využívá služeb armádních pojišťoven, 12 milionů nakoupilo zdravotní pojistku ve vládou subvencované online nabídce. Zhruba devět milionů amerických občanů si pořídilo zdravotní pojistku individuálně a šest milionů je zapojeno do studentských a menšinových programů. Osmadvacet milionů lidí žádnou pojistku nemá.
 • Celkový počet pojistných smluv převyšuje počet obyvatel USA, protože někteří Američané mají dvě i více zdravotních pojistek. Následují charakteristiky dvou diskutovaných pojistných plánů a soupis výhod a nevýhod Trumpova programu.
 • Obamův zákon o dosažitelné péči (ACA - Obamacare) Smyslem Obamacare bylo zpřístupnit zdravotní pojištění co největšímu počtu Američanů, což se do značné míry i za cenu cenových výkyvů podařilo: za posledních šest let získalo k pojištění přístup nově 20 milionů lidí.
 • Obamacare ukládá zdravotním pojišťovnám, aby bezplatně zajišťovaly řadu základních služeb krytých z federálních zdrojů. Jde například o první pomoc, hospitalizaci, péči o těhotné a nově narozené, o psychicky nemocné a drogově závislé, rehabilitaci, laboratorní testy, zdravotnickou prevenci, pediatrickou péči a zubní a oční prohlídky dětí.
 • Obamův zákon přikazuje většině zaměstnavatelů zprostředkovat pojištění zaměstnancům, kteří jsou naopak povinni nabídku využít. Program Obamacare rozšířil okruh lidí, kteří mohou využívat pojistný plán Medicaid. Dosáhnout na něj mohou osoby, jejichž výdělek dosahuje nanejvýš 138 procent částky uznané za hranici chudoby, což je nyní 16 640 dolarů (asi 416 000 korun) ročně na jednu osobu.
 • Program vytvořil pobídkový systém s cílem pokrýt zdravotním pojištěním větší část populace. Výši státních subvencí ve formě daňových odpočtů odvozoval od výše příjmů. Program zabránil pojišťovnám, aby odepřely služby nemocným lidem, a umožňoval rodinám, aby do pojistného plánu dospělých zařadily i své děti, a to až do věku 26 let.
 • Trumpův zákon o americké zdravotní péči (AHCA) Trumpův plán počítá se zrušením pojistné povinnosti a omezuje státní subvence. Daňové úlevy nebudou odvozeny od příjmu, ale od věku. Rozšíření programu Medicaid zavedené Obamou bude zrušeno, federální dotace jednotlivým státům unie se sníží. Přístup občanů k pojistným plánům soukromých společností bude snazší.
 • Nová reforma má vyřadit z federálního financování řadu základních zdravotních služeb, které Obamacare přikazovala pokrýt z federálních zdrojů (viz výše). Napříště má být financování této péče přeneseno na jednotlivé státy unie, jak tomu bylo před Obamacare.
 • Prodražit by se mělo pojištění seniorů: zatímco v rámci Obamacare mohlo být pojistné starších osob nanejvýš třikrát dražší než pojistné mladých, navržená reforma počítá až s pětinásobkem.
 • Zachována zůstane naproti tomu možnost sdruženého pojištění rodičů a dětí a zákaz odepřít pojištění kvůli špatnému zdravotnímu stavu.
 • Vítězové Schválení Trumpova programu podle amerických expertů z firmy Tax Policy Center zvýhodní díky větším daňovým úlevám střední a vyšší třídu. Užitek přinese výrobcům lékařské techniky a zdravotnických potřeb, protože ruší zdanění jejich výrobků. Totéž platí i o výrobcích léčiv, protože má být zrušeno zdanění léků na předpis. Zvýhodněni budou mladí lidé, protože budou méně dotovat násobně vyšší zdanění starších. Na reformě vydělají lidé bez pojištění, protože Obamacare tuto skupinu pokutovala. Stejná změna platí i pro firmy, které byly dosud trestány za to, že se nepostaraly o pojištění zaměstnanců. To Trumpův program ruší.
 • Poražení Do roku 2026 bude naproti tomu v USA žít 24 milionů lidí, kteří na zdravotní pojištění nedosáhnou. Postiženi budou lidé ve věkové skupině 50 až 64 let, kteří budou platit vyšší poplatky a budou mít menší daňové zvýhodnění. Znevýhodněna bude nemajetná populace, protože osob, které budou moci využívat program Medicaid, bude do roku 2026 méně o 14 milionů. Rozpočtu se tím uleví o 840 miliard dolarů. Sociálně slabí zaměstnanci budou platit vyšší daně, protože jejich daňové zvýhodnění bude oproti Obamacare nižší. Na Trumpovu reformu doplatí organizace pro plánované rodičovství Planned Parenthood , která přijde o všechny federální subvence.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...