1. června 2019 11:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ničivé záplavy v USA. Řeky v Arkansasu a Missouri protrhly protipovodňové hráze

Rozlévající se řeka Missouri zaplavující město Clarksville. Záplavy v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozlévající se řeka Missouri zaplavující město Clarksville. Záplavy v... | foto: AP Photo

Little Rock (USA) Záplavy v amerických státech Arkansas a Missouri způsobily protržení či poškození protipovodňových hrází. Úřady hlásí zatím jednu oběť. V ohrožené oblasti se nachází také jaderná elektrárna, informovala v sobotu agentura AP.

Řeka Arkansas vytvořila u města Dardanelle v protipovodňovém valu 12 metrů širokou díru a zaplavila zemědělskou krajinu ve stejnojmenném státě. Úřady vydaly varování před bleskovou povodní.

Vnitrostátní dálnice 540 je zcela obklopena vodou. Záplavy v amerických státech...
Studenti střední školy staví protipovodňové hráze. Záplavy v amerických státech...

Voda přetéká přes poškozený protipovodňový val také ve státě Missouri, kde se rozvodnily řeky Mississippi a Missouri. Ve východní části státu úřady objevily ve vodě tělo 57letého muže, příčina smrti není jasná.

V Arkansasu úřady varovaly před dalšími problémy systému hrází, který čelí silnému náporu místy rekordně vysoké hladiny. „Tyto hráze nebyly stavěny na to, aby vydržely velkou vodu po tak dlouhou dobu,“ řekla mluvčí armádních ženistů Laurie Driverová v hlavním arkansaském městě Little Rocku.

Společnost Entergy Arkansas vydala v pátek prohlášení, že neočekává žádný dopad na svou jadernou elektrárnu, která se nachází poblíž města Russellville na březích řeky Arkansas, jen několik kilometrů od místa protržené hráze v Dardanelle.

Hladiny řek stoupají již několik dní v důsledku intenzivních dešťů na horních tocích. Již ve čtvrtek v noci schválil prezident Donald Trump žádost státu o vyhlášení stavu přírodní katastrofy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz