12. dubna 2019 18:44, aktualizováno  20:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zelenský a Porošenko bojují o podporu evropských lídrů. Scházejí se s nimi před volbami

Volodymyr Zelenskyj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volodymyr Zelenskyj. | foto: Reuters

Paříž Francouzský prezident Emmanuel Macron se v pátek, jen týden před rozhodujícím druhým kolem prezidentských voleb na Ukrajině sešel s oběma kandidáty. Nejprve v Elysejském paláci hovořil s favoritem voleb, bavičem Volodymyrem Zelenským, poté přijal i současnou hlavu Ukrajiny Petra Porošenka, který svůj mandát obhajuje. Informovala o tom agentura DPA.

„Mám radost ze setkání s upřímným přítelem Ukrajiny,“ napsal na Twitteru Porošenko.

Komik a politický nováček Zelenskyj vyhrál na konci března první kolo voleb s více než 30 procenty hlasů, zatímco Porošenko získal přibližně 16 procent. Hlavu státu si Ukrajinci zvolí na velikonoční neděli 21. dubna a průzkumy zatím předpovídají, že Zelenskyj svého rivala porazí.

Porošenko v kampani zdůrazňoval politickou nezkušenost svého protikandidáta, a tak jeho páteční cestu do Německa a Francie komentátoři vnímají zejména jako prezidentův pokus ukázat se v roli státníka. Ukrajinský prezident se ještě před cestou do Paříže sešel v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Po setkání pak oba politici vyzvali Rusko, aby propustilo zadržované ukrajinské námořníky.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se zdraví s příznivci během nových voleb...
Příznivci ukrajinské opozice protestují v Kyjevě proti  prezidentovi Petru...

Německo, Francie, Ukrajina a Rusko jsou členy takzvané normandské skupiny, která řeší krizi na východní Ukrajině. Zelenskyj dal už najevo, že by chtěl k jednáním o řešení konfliktu v Donbasu přizvat také Spojené státy a Británii. Zda toto téma řešil při setkání s Macronem však není známo, protože sami politici žádné podrobnosti o setkání nesdělili.

Zelenského spolupracovníci zveřejnili krátké video ze setkání na Facebooku. Šéf Zelenského kampaně Ivan Bakanov pak podle agentury AFP řekl, že Macron s favoritem ukrajinských voleb mluvil asi hodinu, že se zaměřili na bilaterální vztahy a že byla řeč právě i o mírovém procesu na východě Ukrajiny.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!