29. května 2012 17:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hrozí v Itálii otřesy i o prázdninách? Nedá se to vyloučit

Italští hasiči u trosek zhroucené továrny v severoitalské Mirandole | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italští hasiči u trosek zhroucené továrny v severoitalské Mirandole | foto: /APČTK

PRAHA/ŘÍM Itálii v úterý opět zasáhlo zemětřesení. Podobně silné otřesy už postihly sever země před deseti dny. Hrozí-li další, však nelze předpovědět, řekla serveru Lidovky.cz Jaroslava Plomerová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Lidovky.cz: Severní Itálie je častým cílem českých turistů, hrozí v oblasti další otřesy?
Zvýšená seismická aktivita nemusí znamenat vůbec nic. Nahromaděná energie se nyní mohla uvolnit a žádné zemětřesení už by nehrozilo. Zároveň ale slabší opakované otřesy mohou předznamenat silnější. Zemětřesení zatím není možné předpovídat.

Čtěte také:

Lidé vybíhají na ulici, bojí se zůstat v domech, říká Češka z Itálie

Lidovky.cz: Takže současné zemětřesení by od případné cesty do oblasti nemělo odradit? 
Ne, ale člověk musí odjet s vědomím, že se chystá do seismicky aktivní oblasti a vědět, jak se v případě zemětřesení chovat. Na co si dávat pozor.

Lidovky.cz: Jak se tedy správně chovat?  
V případě slabých záchvěvů má člověk nepříjemný pocit. Pokud jsou otřesy silnější, na řadu přichází instinkt a ten velí okamžitě opustit budovu. Víc se dělat nedá.

Lidovky.cz: Na severu Itálie se země otřásla opakovaně, v relativně krátkém časovém úseku. Co za tím vězí?
Jedná se o takzvané tektonické zemětřesení, kdy dochází k uvolnění energie nashromážděné v důsledku pohybu zemských desek. V oblasti severní Itálie se stýkají hned tři: výběžek africké desky, pod kterou se podsouvá adriatická deska z východu. Ze severu pak euroasijská deska, tedy Alpy. Mezitím je Pádská nížina, jejíž sedimenty účinky zemětřesení zesilují.

jvJana Vrubelová