30. května 2012 10:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sever Itálie v noci zasáhlo 41 dotřesů, tisíce jsou bez domova

V severníé Itálii se stýkají tři zemské desky,  zemětřesení hrozí i v budoucnosti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V severníé Itálii se stýkají tři zemské desky, zemětřesení hrozí i v budoucnosti. | foto: ČTK

ŘÍM Italská vláda chystá okamžitou pomoc pro severní Itálii, kde úterní zemětřesení usmrtilo nejméně 16 lidí a 350 jich zranilo. Bez střechy nad hlavou zůstalo na 8 tisíc lidí. V noci na dnešek bylo v regionu zaznamenáno nejméně 41 následných otřesů.

Vláda premiéra Maria Montiho dnes rozhoduje o pomoci pro region Emilia Romagna. "Nenecháme postižené oblasti na holičkách," ujistil Monti. Kabinet podle italských médií uvažuje o tom, že zvýší zdanění benzinu, aby mohl krizová opatření financovat.

Přečtěte si rozhovor se seismoložkou

Příští pondělí vyhlásila vláda za den národního smutku. Úterní zemětřesení o síle 5,8 stupně si vyžádalo 16 mrtvých, 350 zraněných a 8000 evakuovaných. Bylo tak ještě ničivější, než podobné otřesy, které zasáhly prakticky tentýž region blízko Modeny před devíti dny a usmrtily šest lidí.

Záchranáři prohledávají trosky. Smrt v nich našlo na 16 lidí.

Záchranáři prohledávají trosky. Smrt v nich našlo na 16 lidí.

Už tehdy muselo své domovy opustit 6000 lidí. Země se tam přitom zachvívá stále znovu. V noci na dnešek bylo podle agentury APA zaznamenáno 41 následných otřesů, z nichž ten nejsilnější poblíž Modeny měl intenzitu zhruba 3,5 stupně Richterovy škály. V úterý odpoledne měl jeden z následných otřesů více než pětistupňovou intenzitu.

Čtěte také

V desítkách obcí zemětřesení napáchalo značné hmotné škody. Zřítila se například část dómu ve městě Carpi. Sutiny z ulic měst odklízeli i vojáci. Výrobu musela zastavit automobilka Ferrari v Maranellu.

ČTK, Lidovky.cz