3. listopadu 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemřel potápěč, který hledal oběti tragického pádu indonéského letadla

Rakev zemřelého indonéského potápěče. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakev zemřelého indonéského potápěče. | foto: Reuters

Jakarta Při pátrání po obětech havárie letadla společnosti Lion Air v Jávském moři zemřel jeden z potápěčů. Pátrací týmy hledají druhou černou skříňku a pozůstatky 189 lidí, kteří byli na palubě stroje.

Pátrací úřad v sobotu oznámil, že 48letý muž, který se zúčastnil řady operací včetně pátrání po letadle společnosti Air Asia před čtyřmi lety, zemřel v pátek při zkoumání oblasti, kde se nacházejí trosky letounu. Příčinu smrti úřad neuvedl.

Indonéští záchranáři vylovují z moře trosky letadla.
Letecký technik si prohlíží trosky podvozku letadla.

Boeing 737 nízkonákladové společnosti Lion Air se v pondělí zřítil do moře se 181 pasažéry a osmi členy posádky. Všichni přišli o život. Stroj začal několik minut po startu z indonéské metropole Jakarty dramaticky klesat, až se zřítil. Vyšetřovatelé předpokládají, že příčinou byly technické problémy. Ve čtvrtek potápěči našli zapisovač letových údajů a nadále se pokračuje v pátrání po hlasovém záznamníku hovorů v pilotní kabině.

První havárie

Pondělní havárie byla první nehodou stroje Boeing 737 Max 8, který je nejnovější verzí populárního letounu 737. Tým indonéských a amerických expertů, včetně zástupců společností Boeing a General Electric, partnera výrobce motorů CFM International, si prohlédli vylovené trosky v jakartském přístavu. Odborníci vyjádřili naději, že nebude potřeba sestavit celé letadlo, aby zjistili příčinu pádu.

Takzvaná černá skříňka byla objevena na mořském dně v hloubce asi 30 metrů. Zaříjení je v dobrém stavu a vyšetřovatelé ho nyní čistí, aby mohli prozkoumat data, z nichž by získali podrobné informace o průběhu letu. V moderních strojích jako 737 Max 8 se zaznamenává přes 1000 parametrů od rychlosti a nadmořské výšky až po letové kontroly.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz