Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putinismus v jednom snímku. Zemřel geniální fotograf života v Rusku

Putin a omonovec. Dmitrij Markov svou slavnou fotku z policejní služebny vydražil za dva miliony rublů. foto: Dmitrij Markov/t.me/idcim

Byl to černý den pro Rusko – tedy aspoň tu jeho část, která si stále váží svobody. Ve stejný den jako Alexej Navalnyj zemřel ve věku pouhých jednačtyřiceti let Dmitrij Markov, uznávaný fotograf života na ruské periferii. Jeho snímek zakukleného policisty pod portrétem Vladimira Putina se stal symbolem současného režimu.
  13:06

Holá místnost policejní služebny na východě Moskvy, stěny zdobí jen portrét prezidenta. Pod ním sedí policejní těžkooděnec s plastovými chrániči a v černé kukle. V ruce svírá mobilní telefon a škvírami na oči pošilhává na muže, který si ho právě vyfotil na iPhone.

Na začátku února to byly přesně tři roky, kdy Dmitrije Markova zadrželi v Moskvě při protestech na podporu Alexeje Navalného a za účast na nepovolené akci mu napařili pokutu 20 tisíc rublů. Podobný osud po návratu přiotráveného opozičníka do Ruska potkal tisíce lidí.

Právě Markovův snímek ovšem perfektně vystihl podstatu režimu, který se rok před rozpoutáním nejhorší války v Evropě od porážky Hitlera rozhodl na domácí scéně zatočit se zbytky opozice. Ukázal, že Vladimir Putin se po dvaceti letech u moci opírá jen o brutální sílu a tu bez rozpaků kdykoliv použije.

„Tetka na stanici, která si nás sepisovala, řekla: ‚Ne že na stanici někdo z vás bude fotit. Bude z toho správní řízení.‘ Sedl jsem si k oknu, abych si zakouřil. Sedím tiše, na nic nesahám, telefon zapnutý. A přišel fízl a sedl si tam. Dívám se na něj a říkám si: Kur*a, tak tohle stojí za přestupek,“ líčil Markov později pro portál Takie děla vznik snímku.

Fotografie se okamžitě stala hitem sociálních sítí a Markov o týden později podepsanou kopii vydražil za dva miliony rublů. Výtěžek věnoval neziskovým organizacím OVD-Info a Apologija protesta, které poskytují právní servis lidem zadrženým na opozičních demonstracích.

Markov přitom na protesty u budovy moskevského soudu, který Navalnému trest za údajnou zpronevěru v kauze Yves Rocher změnil na nepodmíněný, nedorazil jako novinář. „Nepřijel jsem tam pracovat, schválně jsem si nechal úřední potvrzení doma. Dorazil jsem jako občan, je to moje občanská pozice, chci vyjádřit svůj postoj k procesu,“ prohlásil.

Rodák z Puškina v Moskevské oblasti si první fotoaparát si pořídil v pětadvaceti letech. Začínal v redakci slavného časopisu Argumenty a fakta, ve volném času fotil bezdomovce a Romy na moskevských nádražích a za své sociální snímky získal hlavní cenu v soutěži Sjerebrnaja kamera.

Slavné fotografie

Klíčový zlom přišel v roce 2012, kdy si založil účet na Instagramu. Postupem času nasbíral více než 800 000 fanoušků. Na svých cestách po Rusku dokumentoval bídnou i krásnou tvář periferie: šeď sídlišť, sehnuté babky a invalidy u pravoslavných chrámů, kluky trénující parkour, výrostky v pasťácích, opilce vyspávající na chodníku opici, narkomany v oprýskaných léčebnách.

Sám Markov léta bojoval se závislostí. Jako dobrovolník pracoval v domovech pro sirotky, podílel se na programech pro léčbu mladých narkomanů. Jeho snímky pořízené na smartphone zaujaly i v zahraničí, dočkal se výstavy v Paříži a před sedmi lety si Apple jeho snímky vybral do své celosvětové reklamní kampaně na iPhone 7.

Ruská média o jeho úmrtí informovala v pátek, kdy vězeňská správa vypustila do světa zprávu o smrti Alexeje Navalného. Příčina úmrtí není známá, poslední příspěvky na Telegramu naznačují, že v posledních dnech opět pobýval v léčebně pro drogově závislé.

V posledním příspěvku napsal: „Občas sám sebe vidím zvenčí, jak ležím na palandě v stísněné místnosti plné počítačů a plechovek od energydrinků. V domě, kde jsou na oknech mříže a dveře nemají kliky. Kde se čtyřicet lidí, vlastně dětí, učí žít bez drog. A pomyslím si: v jakém klinickém průšvihu jsem se to zas ocitl!“

Slavné fotografie

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...