Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ženy jako hlas rozumu v době pandemie. Světové lídryně slaví úspěch se silnými opatřeními

Vedoucí Levicově-zeleného hnutí Katrín Jakobsdóttirová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedoucí Levicově-zeleného hnutí Katrín Jakobsdóttirová. | foto: Reuters

Praha Od premiérky Jacindy Ardernové na Novém Zélandu, přes norskou předsedkyni vlády Ernu Solbergovou až po německou kancléřku Angelu Merkelovou. Političky ve vysokých funkcích si připisují uznání veřejnosti i médií, které si vysloužily rychlou reakcí na pandemii a přísnými opatřeními, která začínají velmi pomalu uvolňovat.

Nový Zéland

Podobný úspěch zaznamenala i vláda premiérky Jacindy Ardernové. Od počátku bylo všem jasné, že se budou muset omezit, aby pomohli k zastavení šíření nákazy. „Aby byla naprosto jasno, žádáme tímto Novozélanďany, kteří nepracují v nutných službách, aby zůstali doma a omezili kontakt s okolním světem,“ pronesla Ardernová k národu.

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová

Jacinda Ardern zastává funkci premiérky od roku 2017, v lednu 2018 oznámila...

Jacinda Ardern zastává funkci premiérky od roku 2017, v lednu 2018 oznámila těhotenství.

A zdá se, že její přístup také funguje. Země má méně než 1500 nakažených a pouhých 12 mrtvých. Obdobně jako její kolegyně z Karibiku i Ardernová vede tiskové brífinky ze svého domova a vysílá videa na sociální sítě.

Miláčkem veřejnosti se stala především ve chvíli, kdy oznámila, že podle vlády jsou Velikonoční zajíček i víla Zuběnka nutnými pracovníky. Minulý týden pak oznámila, že si celý její kabinet v rámci státních úspor sníží plat po nadcházejících šest měsíců o 20 procent.

Nový Zéland díky striktním opatření velice rychle snížil křivku počtu nakažených. Vláda je bude v nadcházejících týdnech postupně uvolňovat. Je si totiž vědoma, že stále nemusí být vyhráno.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.