Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Slovensko bude mít první prezidentku. Hned po inauguraci zamíří do Česka a objede Slovensko

Svět

  12:14aktualizováno  31. března 12:24
Bratislava - Slováci v sobotu ve druhém kole prezidentských voleb rozhodli, že se příští hlavou státu stane právnička Zuzana Čaputová. Protikandidát, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, uznal porážku. Své sokyni a budoucí první prezidentce Slovenska v historii poslal kytici. Slovenská státní volební komise v neděli oficiálně zvolení Čaputové potvrdila. Oznámil to šéf komise Eduard Bárány.

Zuzana Čaputová, vítězka druhého kola prezidentských voleb na Slovensku. foto: Reuters

Po sečtení všech volebních okrsků Zuzanu Čaputovou volilo 58,40 % Slováků, tedy asi milion oprávněných voličů. Maroše Šefčoviče volilo 41,59 % Slováků. Volební účast byla velmi nízká. Oba kandidáti postupně vystoupili se svými projevy. 

Jako první promluvil Šefčovič, který vystoupil po sečtení zhruba poloviny hlasů a uznal svoji porážku. Čaputové k vítězství pogratuloval telefonicky, zároveň jí také poslal květiny. „Řekl jsem jí, že od dnešního večera má velkou zodpovědnost,“ uvedl Šefčovič, který posléze poděkoval své rodině a celému týmu. Místopředseda Evropské komise také dodal, že své účasti ve volbách nelituje a že chce i nadále vytvářet lepší Slovensko.

Nově zvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poděkovala voličům. „Přijímám toto rozhodnutí s velkou pokorou a s uvědoměním si této zodpovědnosti. Děkuji, že jste byli se mnou a slibuji, že já budu s Vámi,“ uvedla.

Čaputová ve svém projevu vybídla všechny, ať se dívají dopředu. „Hledejme, co nás spojuje,“ pronesla právnička ve svém volebním štábu. Dodala, že ji překvapilo, že výsledek nebyl tak těsný, jak očekávala. „K tomu, aby zlo zvítězilo, stačí, když je dobro rozdrobené,“ dodala Čaputová.

Čaputová také řekla, že její první cesta by určitě měla vést do České republiky, protože zemi vnímá jako „bratrský národ“. Dodala, že českého prezidenta Miloše Zemana respektuje jakožto legitimně zvolenou hlavu státu. V neděli řekla, že se chystá také jezdit po Slovensku a setkávat se s lidmi. Plánuje rovněž jednat s představiteli úřadů o tématech, která posunou Slovensko kupředu.

Místopředseda Evropské komise a kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič při...
Čaputová promluvila i o tom, že by lidé měli hledat co je spojuje a odložit své...

„Určitě bych chtěla cestovat po Slovensku a setkávat se s lidmi. Byla by to (také) oficiální jednání s orgány veřejné moci o tématech, která považuji za důležitá - jak reálně dokážeme posunout Slovensko kupředu,“ řekla Čaputová.

Budoucí prezidentce pogratuloval mimo jiné i současný slovenský prezident Andrej Kiska. „Události posledních dní ukazují, v jaké hluboké morální krizi se nachází naše země. A právě teď potřebujeme prezidentku, jakou je paní Čaputová. Prezidentku, která řekla, že se postaví zlu a že spravedlnost je to, co musíme v našem státě prosazovat jako první,“ shrnul Kiska.  

‚V první řadě jsem mámou a tou chci zůstat‘

Zuzana Čaputová byla favoritkou už podle prvních průzkumů zveřejněných těsně po uzavření volebních místností v sobotu večer. V průzkumu agentury Focus, která sbírala data ve čtvrtek a v pátek pro televizi Markíza, Čaputovou podporovalo 55,2 procenta dotázaných, místopředsedu Evropské komise Šefčoviče zbylých 44,80 procenta. 

‚Národ odmítl Fica.‘ Slovenská média jásají nad zvolením Čaputové, je prý novou nadějí

Čaputová řekla, že jako prezidentka přijde o část soukromí. „To, na čem mi velmi záleží a co si nepochybně chci pohlídat, je, že v první řadě jsem mámou a tou chci zůstat,“ řekla Čaputová, která je rozvedená, vychovává dvě dcery a má přítele.

Čaputová nemá zkušenosti s vysokou politikou. Minulý týden se vzdala funkce místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko, do které vstoupila na konci roku 2017. V prezidentské kampani ji podporoval i úřadující prezident Andrej Kiska, kterému pětiletý mandát skončí v polovině června a který se o znovuzvolení neucházel.

V kampani se Čaputová označila za symbol změny a volání po spravedlivém a férovém Slovensku, což po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně žádali účastníci největších demonstrací od pádu komunismu v roce 1989. S rozhořčením Slováků nad korupcí a stavem společnosti po vraždě Kuciaka spojují vítězství Čaputové i světové agentury.

Vítězství Čaputové znamená také další neúspěch nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, která podporovala v prezidentské kampani Šefčoviče. Směr-SD výrazně ztratil již v parlamentních volbách konaných v roce 2016 a v pozdějších krajských a komunálních volbách. Fico v roce 2014 prohrál v rozhodujícím kole prezidentských voleb s nynější hlavou státu Kiskou. Fico loni v zájmu řešení politické krize po Kuciakově vraždě odstoupil z funkce premiéra.

Před prezidentskými volbami se Čaputová opakovaně vymezovala vůči Směru-SD a stejně jako Kiska odmítla Ficovy ambice stát se soudcem ústavního soudu. Ústavní soudce vybírá a jmenuje na Slovensku prezident ze širšího seznamu kandidátů, které zvolí parlament.

Čaputová a Šefčovič se v uplynulých dnech střetli v sérii televizních debat. Šefčovič se při nich snažil například zpochybnit koncipientskou praxi své soupeřky. Čaputová tvrdila, že při přípravě na povolání advokátky zákony neporušila.

Na Slovensku se o prezidentovi v přímé volbě rozhoduje od roku 1999. Nynějšímu prezidentovi Kiskovi pětileté funkční období skončí v polovině června.

Autoři: ,

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...