1. srpna 2017 7:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zmařený teroristický útok v Austrálii se mohl týkat letadla ze Spojených arabských emirátů

Letadlo A320 společnosti Etihad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo A320 společnosti Etihad. | foto: AirbusLidovky.cz

Zamýšlený teroristický útok na letadlo, který byl o víkendu zmařen v Austrálii, by se mohl týkat společnosti ze Spojených arabských emirátů Etihad Airways.

Australský premiér Malcolm Turnbull v neděli oznámil, že policie zmařila teroristický útok, při kterém mělo být zničeno letadlo, a při raziích v několika domech na předměstích Sydney zatkla čtyři muže. Žádné detaily případu, ani název společnosti, proti které měl být útok namířen, úřady nesdělily.

„Letecký bezpečnostní tým společnosti Etihad Airways pomáhá australské federální policii s vyšetřováním a tato věc pokračuje,“ citovala agentura Reuters z prohlášení společnosti.

Dva nejmenovaní američtí činitelé agentuře pod podmínkou zachování anonymity sdělili, že jistá zahraniční zpravodajská služba zaznamenala komunikaci mezi spiklenci v Sydney a členy militantní skupiny Islámský stát v Sýrii. Upřesnit, o jakou zpravodajskou službu se jedná, odmítli.

Dva jiné americké zdroje dobře informované o zatýkání v Austrálii uvedly, že spiknutí bylo zjištěno ve fázi přípravy.

Podle jednoho byly už v poměrně pokročilém stadiu, když je přerušil zásah australských úřadů. Druhý činitel řekl, že terčem útoku zřejmě byl komerční let ze Sydney do oblasti Perského zálivu.

Kvůli této události byla nejprve na letišti v Sydney a následně i na všech významných mezinárodních i domácích terminálech po celé Austrálii zpřísněna bezpečnostní opatření.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz