17. července 2019 22:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Obilné příměří‘. Ukrajina a Rusko se dohodly na klidu zbraní v Donbasu

Ukrajinskou vládu na jednání zastupoval bývalý ukrajinský prezident Leonid... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinskou vládu na jednání zastupoval bývalý ukrajinský prezident Leonid... | foto: Reuters

MINSK Zástupci Ukrajiny a Ruska se ve středu v Minsku dohodli na příměří v Donbasu, které má začít platit minutu po půlnoci 21. července. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na mluvčí člena vyjednávacího týmu Leonida Kučmu. Klid zbraní nastane v den ukrajinských parlamentních voleb. Podobná příměří byla vyhlášena již mnohokrát, avšak dosud byla pokaždé porušena.

Příměří oznámila takzvaná kontaktní skupina složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která má za cíl najít diplomatické řešení ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny.

Mluvčí ukrajinského exprezidenta Kučmy Darka Oliferová uvedla, že znepřátelené strany se dohodly na „všestranném, udržitelném a časově neomezeném klidu zbraní od půlnoci 21. července“.

Klid zbraní nastane v den předčasných parlamentních voleb na Ukrajině. Média ho nadto dávají do souvislosti s letním obdobím sklizní a nazývají ho „obilným příměřím“. Předchozí, jarní příměří mezi vládními vojsky a proruskými separatisty bylo vyhlášeno začátkem března. Zastavení palby bylo dohodnuto také před novoročními svátky. Pokaždé ale bylo záhy porušeno.

Konflikt v Donbasu si podle odhadů vyžádal od jara 2014 na 14 000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z podpory povstalců, Moskva to popírá.

ČTK