Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Zničili jsme démona.‘ Čínský kult zabíjí ve jménu znovuzrozeného Krista

„Bil jsem ji vší silou, dupal jsem na ni. Byla to nestvůra, démon. Museli jsme... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Bil jsem ji vší silou, dupal jsem na ni. Byla to nestvůra, démon. Museli jsme... | foto: YoutubeReprofoto

PEKING Šestice členů obskurní čínské sekty ubila k smrti ženu, která jim odmítla poskytnout své telefonní číslo. Pachatelé brutální vraždy, jež se odehrála v pobočce restaurace McDonald’s v Čao-jüanu, nyní čekají ve vazbě na soud, podle všeho však svého činu nelitují. „Byl to démon, museli jsme ji zničit,“ prohlásil jeden z obviněných.

Zpočátku vypadali jako běžní zákazníci, kteří se v ničem neodlišovali od ostatních hostů restaurace. Šestice, která večer 28. května vešla do pobočky řetězce McDonald’s ve východočínském Čao-jüanu (provincie Šan-tung), si u výdejního pultu objednala jídlo a s tácy se poklidně usadila u jednoho ze stolů. Po chvíli však začala místnost obcházet a vyžadovat od přítomných telefonní čísla.

Obrátila se i na ženu u vedlejšího stolu, která žádost jí neznámých lidí rezolutně odmítla a vyzvala je, ať ji nechají na pokoji. Stal se pravý opak: šestice pětatřicetiletou Číňanku surově napadla a začala ji bít, nejprve pěstmi, poté židlí a kovovou násadou mopu. Někteří z hostů se ženě pokusili pomoci, ale útočníci se obořili i na ně. Nakonec restauraci opustili a svou oběť nechali ležet na podlaze. Těžce zraněná žena nedlouho po převozu do nemocnice zemřela. 

Záznam brutálního útoku byl prakticky okamžitě poté zveřejněn na sociální síti Weibo a policie začala po pachatelích horečně pátrat. Když šestici o tři dny později dopadla, ukázalo se, že vražda je součástí mnohem širšího příběhu.

‚Nebojíme se. Věříme v Boha‘

„Bil jsem ji vší silou, dupal jsem na ni. Byla to nestvůra, démon. Museli jsme ji zničit,“ líčil novinářům s pouty na rukách a zpoza mříží jeden z útočníků, 54letý Čang Li-tung. Na otázku, zda se nebáli následků, měl jasnou odpověď: „Zákona se nebojíme. Věříme v Boha.“

Zakázaná víra

  • Církev všemocného Boha, známou rovněž pod názvem Východní záře, založil v roce 1990 čínský učitel fyziky Čao Wej-šan, původem ze severočínské provincie Hej-lung-ťiang. Kult rychle nabýval na popularitě a brzy se dostal do hledáčku čínských úřadů. Ty jej nazvaly „společenskou rakovinou“ a jaly se ho potírat, což v roce 1995 vyústilo v zákaz sekty a útěk jejího zakladatele Čaa do Spojených států.
  • Komunistickou stranu Číny považuje sekta za svého zapřisáhlého nepřítele a nazývá ji„velkým rudým drakem“. Komunisty viní v prvé řadě z toho, že z Číny vykořenili náboženství.

Čang a pětice jeho spolupachatelů (tři z nich jsou jeho potomci, přičemž nejmladšímu je pouhých 14 let) se hlásí k sektě Církev všemocného Boha. Kult, jenž vznikl v 90. letech minulého století ve střední Číně a podle BBC může mít až několik milionů stoupenců, čerpá z apokalyptických představ a má výrazný eschatologický rámec. Vychází z křesťanství, přičemž jeho základním stavebním kamenem je víra, že Ježíš Kristus se vrátil na zemi v podobě ženy Teng, zrozené ve středočínské provincii Che-nan. Zatímco před dvěma tisíci let se Boží syn obětoval za spásu lidstva, nyní přichází jako Teng neboli všemocný Bůh, aby lidstvo rozsoudil. Ti, kteří jeho vůli nepřijmou, budou po zásluze potrestáni.

S těmi, kdo se jim protiví, nakládají členové sekty v souladu se svou vírou velmi nevybíravě. Květnová vražda v Čao-jüanu představuje pouze jeden článek v celém řetězci obdobných incidentů.  

Proti lidskosti

Sekta bývá popisována jako propracovaná síť, která do svých řad naláká zranitelné jedince. Těm nejprve nabízí kýženou materiální a především psychologickou podporu, díky čemuž si je získá a nakloní na svou stranu, aby posléze přistoupila k represím, zastrašování a fyzickému násilí. Nelegální strukturu, která operuje s falešnými jmény a identitami, je velmi těžké postihovat. „Sekta jde proti rodině, proti lidskosti, proti vládě. Své členy neustále přesvědčuje, aby lhali svým rodinám. Ten, kdo v odmítnutí svých blízkých projeví větší rozhodnost, získá prestiž. Laskaví lidé se změní na šílené extremisty,“ svěřil se zpravodajce BBC pod příslibem anonymity muž, kterého kult připravil o manželku a tchána.

Propagandistické video Církve všemocného Boha:

Wang Ťien-nan je dalším z těch, jimž Církev všemocného Boha rozbila rodinu. Wangova matka a sestra se k sektě přidaly již před dvěma desítkami let, vloni však ztratil také otce. Na začátku října ho Wangova sestra ubila k smrti. Podobně jako šestice z čaojüanského McDonaldu, i ona viděla ve své oběti zlého ducha a démona, kterého musí zničit. Po činu se sama přihlásila na policii a nyní sedí ve vězení, podobně jako útočníci z Čao-jüanu.

Soudní proces, který rozhodne o výši jejich trestu, má podle BBC začít v nejbližší době. V uplynulých týdnech zasahovala čínská policie proti skutečným či domnělým členům kultu téměř denně, poznamenává zpravodajka britské stanice. 

Násilí a Církev všemocného Boha:

  • 1998: Příslušníci sekty vyvolali v provincii Che-nan osm dní trvající střety. Svým protivníkům měli lámat končetiny a uřezávat uši.
  • 2010: Členové hnutí zabili žáka základní školy. Vyšetřování odhalilo, že zavražděný chlapec byl příbuzný jednoho z příslušníků sekty, který chtěl její řady opustit.
  • 2012: Stoupenec sekty pobodal v chenanské škole dospělou ženu a 23 žáků.
  • 2013: Členové sekty vyloupli oči chlapci, jehož příbuzní chtěli z kultu odejít.
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?