Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nová dohoda o vině a trestu: zprostředkovatel Kuciakovy vraždy půjde na 15 let do vězení

Ján Kuciak a Martina Kušnírová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ján Kuciak a Martina Kušnírová. | foto: FSV UK

Pezinok (Slovensko) Zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka si odpyká ve vězení 15 let. Vyplývá to z nové dohody o vině a trestu, kterou během pondělního soudního líčení obviněný Zoltán Andruskó uzavřel výměnou za doznání s prokurátorem a kterou následně schválil soud.

K původnímu návrhu dohody s trestem deseti let měl totiž dopoledne soud výhrady, a dal proto prokurátorovi a obviněnému čas na její změnu.

Andruskó je prvním pravomocně odsouzeným za Kuciakovu vraždu, při které byla zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová. Začátek hlavního soudního líčení s dalšími čtyřmi obžalovanými ve zmíněném případu je naplánován na leden příštího roku.

Dvaačtyřicetiletý Andruskó, kterému hrozil trest 25 let vězení až doživotí, při vyšetřování zmíněné dvojnásobné vraždy spolupracoval s policií. I díky tomu mu byl trest mimořádně snížen. Běžná dohoda s prokurátorem totiž umožňuje snížit trest obviněnému nanejvýše o jednu třetinu pod dolní hranicí trestní sazby, kterou pro daný delikt stanovuje zákon. To by pro Andruskóa znamenalo nejnižší trest vězení 16 let a osm měsíců.

Spravedlnost pro společnost

Rozhodování soudu o dohodě o vině a trestu se protáhlo kvůli tomu, že původně navrhovaný desetiletý trest vězení pro Andruskóa označila předsedkyně senátu Pamela Záleská za nízký. „Soud zastává názor, že (původní) dohoda v předloženém znění je spravedlivá jen pro obviněného. Obviněný Zoltán Andruskó zobchodoval lidský život, tedy prodal hodnotu, kterou trestní zákon vysoce chrání. Následně obviněný zobchodoval i trest,“ řekla Záleská a dodala, že žádný trest nemůže napravit způsobenou smrt.

Proti použití institutu mimořádného snížení trestu pro Andruskóa soud nic nenamítal, desetiletý trest ale označil za nízký. „Soud má svým rozhodnutím usilovat o spravedlnost nejen pro obviněného, ale pro všechny procesní strany, pro spravedlnost pro společnost, pro spravedlnost v právu,“ řekla Záleská.

Následně soud líčení na zhruba hodinu přerušil, aby umožnil Andruskóovi poradit se s jeho advokátkou o nových podmínkách dohody. Záleská ještě předtím řekla, že za spravedlivý by soud považoval trest ve výši 15 let. Tento přísnější trest Andruskó přijal.

Andruskóa do jednací místnosti dovedli z vazby ozbrojení a maskovaní příslušníci vězeňské a justiční stráže. Při příchodu k soudu měl Andruskó na hlavě kuklu. Soud nevyhověl jeho návrhu, aby z líčení byla vyloučena veřejnost.

Podle rodiny je 15 let málo

Navzdory zpřísnění trestu vězení na 15 z původně navrhovaných deseti let je soudem schválená dohoda o vině a trestu pro zprostředkovatele loňské vraždy novináře Jána Kuciaka výhodná. Novinářům to řekl prokurátor Vladimír Turan, který s obviněným Zoltánem Andruskóem kvůli výhradám soudu dohodl během dnešního líčení přísnější trest. Podle Andruskóovy advokátky byl její klient nesouhlasem soudu s původním návrhem dohody překvapen, nový trest ale přijal. Kuciakův bratr na sociální síti napsal, že i patnáct let ve vězení je velmi nízký trest.

30.prosince 2019 v 12:27, příspěvek archivován: 30.prosince 2019 v 13:58

10 rokov za všetko to zlo, čo spôsobil bolo veľmi veľmi málo. 15 rokov je veľmi málo.
Nedokážem sa pozerať na tvár človeka, ktorý sa podieľal na všetkej našej bolesti a doživotnej straty brata a švagrinej. Dúfam, že ju ďalších 15 rokov neuvidím.
Nemôžme vyhrať lebo čo sme stratili, nám už nič nevráti. Ale som veľmi rád, že prvý je potrestaný. Bude to už len ťažšie. Ďakujeme všetkým, ktorí sú s Jankom, Martinkou a s nami.

„U zločinu úkladné vraždy zákon (v přísnější sazbě) předpokládá odnětí svobody na 25 let nebo na doživotí. Každý trest a ještě k tomu v takovéto zvláště medializované věci, který začíná nějakým číslem, je výhodný. On (Andruskó) byl odsouzen pod zákonnou trestní sazbu, kterou trestní zákon za běžných podmínek připouští,“ upozornil novináře Turan.

Podle něj prokuratura původně pro Andruskóa navrhovala desetiletý trest, neboť muž čelí stíhání také v dalších kauzách. Podle slovenských medií je Andruskó podezřelý v daňové kauze a také z přípravy vražd dvou elitních prokurátorů a advokáta Daniela Lipšice. „Vím, že ten (desetiletý) trest se jevil jako nepřiměřeně nízký. Bylo to všechno v rámci zákona. Nemohli jsme mu ukládat takový trest, který by nám poté znemožnil další spolupráci s ním,“ řekl Turan. Dodal, že jemu osobně se v minulosti jen jednou stalo, že soud neschválil návrh dohody o vině a trestu s obviněným v původně navrhované podobě.

Proti schválené dohodě o vině a trestu v Kuciakova případu se nelze odvolat. Prokuratura hodlá Andruskóa využít v lednu příštího roku jako svědka v soudním líčení s dalšími čtyřmi obžalovanými za vraždu Kuciaka a Kušnírové. Mezi obžalovanými jsou podle prokuratury také objednavatel Kuciakovy vraždy i vrah novináře a jeho přítelkyně. 

Rodiny Kuciaka ani Kušnírové se líčení s Andruskóem nezúčastnily.  Právní zástupce matky zastřelené Kušnírové Roman Kvasnica řekl, že pro rodiče zavražděného dítěte není dostatečný žádný trest. Za „milé překvapení“ označil postoj soudu, který původně navrhovaný trest pro Andruskóa označil za nespravedlivě nízký.  

Milionová odměna za vraždu

Podle vyšetřovatelů si Kuciakovu vraždu objednal Marian Kočner, o jehož kontroverzních podnikatelských aktivitách investigativní reportér psal. Další z obviněných Alena Zsuzsová objednávku předala Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, jenž spolupracoval s bývalým vojákem Miroslavem Marčekem. Policie původně jako vraha označila Szabóa, později se ke střelbě ale přiznal Marček. Ten dříve v případu vystupoval jako vrahův řidič. Prokurátor řekl, že Zsuzsová slíbila Andruskóovi za zprostředkování vraždy odpuštění dluhu ve výši 20 000 eur (510 000 korun) a odměnu dalších 50 000 eur (1,28 milionu korun), z níž Andruskó vyplatil nájemné vrahy.

Kočner, Marček, Szabó a Zsuzsová před necelými dvěma týdny při předběžném projednání obžaloby u soudu ve zmíněném případu shodně odmítli možnost uzavřít s prokurátorem dohodu o vině a trestu. V líčení se zmíněnou čtveřicí by Andruskó měl vypovídat jako svědek.

Podle slovenského tisku jsou Andruskó, Marček, Szabó a Zsuzsová obviněni i z toho, že připravovali vraždy dvou elitních prokurátorů a také advokáta, bývalého ministra spravedlnosti a vnitra Daniela Lipšice.

Kuciak byl spolu se svou partnerkou zastřelen loni v únoru v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Vražda vyvolala v zemi mohutné protivládní demonstrace a politickou krizi, která vyvrcholila v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...