24. srpna 2018 7:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po zřícení mostu v Janově se otřásla země. Seismologové zaznamenali slabé zemětření

Trosky janovského mostu zasáhly i železniční trať. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trosky janovského mostu zasáhly i železniční trať. | foto: ČTK

JANOV Po zřícení Morandiho mostu bylo minulé úterý v Janově zaznamenáno zemětřesení o síle jednoho stupně, napsal v pátek list La Repubblica. Západní zbytek mostu je ve stejně špatném stavu jako jeho východní část nad obytnými domy, které muselo opustit přes 600 lidí, konstatoval janovský prokurátor Francesco Cozzi. Neštěstí si vyžádalo 43 obětí, příčiny vyšetřuje prokuratura a komise ministerstva dopravy.

„Zřícení Morandiho mostu způsobilo zemětřesení, které odpovídá jednomu stupni Richterovy stupnice,“ potvrdil zprávy tisku profesor Mauro Mariotti z janovské univerzity. „Naše seismografická síť ten účinek zaznamenala,“ dodal a ukázal přitom záznam, na němž se hroty jehel zapisovacího zařízení rozechvěly v 11:36.

„Ze seismologického hlediska lze otřes zaznamenaný po zřícení Morandiho mostu, co se týče maximální amplitudy pohybu země, vcelku přirovnat k zemětřesení o síle jednoho stupně Richterovy stupnice,“ vysvětlil Mariotti.

Janovský prokurátor Francesco Cozzi na tiskové konferenci konstatoval, že západní zbytek mostu je ve stejně špatném stavu jako jeho východní část. Právě východní část nad ulicí Fillak dosud nejvíce znepokojovala záchranáře a ty, kteří z místa odklízejí trosky.

Zřícený most v severoitalském Janově den po tragédii.
Soustrast po zřícení dálničního mostu v Janově vyjádřila pozůstalým obětí a...

Prokurátor dodal, že v takovém stavu se západní část nacházela už před zřícením stavby. Co se týče degradace materiálu, dosud stojící části konstrukce prokazují čtvrtý z pěti stupňů upotřebení, upřesnil Cozzi.

ČTK

TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?
TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?

Kapsičky s ovocnými přesnídávkami i jinými dobrotami si maminky pochvalují. Zvláště na výlety a procházky jsou skvělou volbou. Na co byste si při jejich výběru měli dát pozor?