Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ztracena v moři? Cestu Grety na summit OSN lze sledovat online díky české aplikaci

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová cestuje na summit v USA na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová cestuje na summit v USA na... | foto: ČTK

Cesta šestnáctileté ekologické aktivistky Grety Thunbergové přes Atlantik do USA na jachtě vzbudila v posledních dnech velkou pozornost, sledovat ji lidé mohou dokonce i na serveru Windy.com, tedy české aplikaci, která vizualizuje předpověď počasí. Zakladatelem Windy je miliardář Ivo Lukačovič.

„Jsem Ivo, zakladatel Windy. Před 14 lety jsem byl součástí českého jachtařského týmu RADOST a měli jsme krásnou karbonovou plachetnici T830 vlastní výroby,“ začíná Lukačovič na svém blogu s vysvětlením, proč Windy nabízí cestu Grety Thunbergové živě. 

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová cestuje na summit v USA na...
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová cestuje na summit v USA na...

Od té doby uběhlo hodně času, připomíná, nynější cesta Grety v něm ale vyvolává spoustu hezkých vzpomínek. „Jsem tedy více než šťastný, že můžeme poskytnout živý tracker, kde lidé můžou cestu Grety sledovat online,“ napsal Lukačovič. To všechno je podle něj možné vidět spolu s předpovědí počasí na daném místě a takřka v reálném čase (podívat se můžete zde).

Na české aplikaci Windy lze sledovat polohu Grety.

Úterní poloha jachty v poledne.

Kapitán lodi Boris Herrmann hned v den vyplutí jachty Malazia II sdílel příspěvek na Twitteru, na němž je vidět, že na aplikaci se spoléhá i samotná posádka lodi. Pomocí ní je možné sledovat aktuální informace o větru i vlnách na moři. Následující den reagoval Ivo Lukačovič slovy, že cítí hrdost.

Celou cestu na svém Twitteru pečlivě den po dni dokumentuje také hlavní hvězda výpravy – Greta Thunbergová. Té, kromě mnoha pochvalných komentářů a přání šťastné cesty, chodí i vzkazy od těch, kteří Gretu úplně nemusí.

Jachta Malizia II, na níž Greta Thunbergová pluje, má karbonový trup a je vybavena solárními panely a podvodními turbínami, které vyrábějí elektřinu potřebnou k navigaci plavidla a ke komunikaci. Neměla by tak zanechávat žádnou uhlíkovou stopu. 

Podle berlínského listu Taz ale bude muset kvůli přepravě jachty zpět do Evropy do Spojených států přiletět dalších pět lidí, což zanechá ještě větší uhlíkovou stopu, než kdyby Greta letěla s otcem do USA letadlem rovnou. To ale manažerka Holly Covaová popřela.

Švédská aktivistka za ochranu klimatu Greta Thunbergová vyplula na závodní jachtě z Velké Británie do Ameriky 14. srpna. V New Yorku se má zúčastnit zářijového klimatického summitu OSN.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...