Lidovky.cz

Rychlokurz vánoční etikety. Kdo u svátečního stolu začíná jíst první?

Jídlo

  7:00aktualizováno  10:36
Bramborový salát. Tak zní první správná odpověď na otázku, co by většina Čechů na vánočním stole postrádala. Těsně v závěsu je vánoční cukroví a sladkosti, kterých existuje nepřeberné množství na výběr. Co na sváteční tabuli nesmí chybět podle odborníků na stolování?

vánoční kapr foto: Shutterstock

I Štědrý večer má svou vlastní etiketu: dospělí i děti se k tabuli obléknou svátečněji, nikoliv civilně. "Maminka nalévá polévku (prarodičům, tatínkovi, dětem a nakonec sobě) a pak začíná jíst jako první. Stolujeme jako v dobré restauraci, neopíráme se lokty o stůl, nemluvíme nikdy s plnými ústy, utíráme si ubrouskem ústa před napitím. Konverzace musí být odlehčená, neřešíme nic, co by mohlo přivolat konflikt," doporučuje například přední český odborník na společenské chování Ladislav Špaček.

ČTĚTE TAKÉ:

Začněte stolem, skončete u barev a vůní
Ke správnému vychování patří ale i projevit o Štědrém dni zájem o své blízké, především děti, je vhodné pozitivně zhodnotit rok a v neposlední řadě projevit radost nad vánočními dary. Tudíž prvním doporučením je se o Štědrém dni nestresovat, uvolnit se, užívat si klidu a sváteční atmosféry. Však sami víte, že ryba by vám pak nechutnala, v horším případě by vám mohla dokonce zaskočit v krku kostička.

Stůl pod sněhem

Z barev se k Vánocům hodí zlatá, stříbrná, červená (jako vánoční hvězda) a zelená (jako jehličí). Pokud máte raději přírodnější barvy, použijte při výrobě dekorací třeba šišky, sušené ovoce, které se sypají moučkovým cukrem. Aby vypadaly jako zasněžené.

Na české vánoční tabuli určitě nesmí chybět bramborový salát, jehož se dnes najde mezi domácími recepty též tisíce variací, někteří jej míchají s majonézou, jiní s jogurtem či kefírem, další volí verzi z vařených brambor ve slupce jen s cibulí. olejem, octem. Kdo nemá rád kombinace teplého masa a studené přílohy, volí brambory opečené či brambory vařené.

Na Moravě nechybí většinou ani houbový kuba, nejčastější sladkou verzí vánočního jídla je tradiční tuková vánočka, sváteční štrúdl (zkuste k jablkům přidat hrušky a celý jej přelít teplým vanilkovým pudingem), vánoční štola.

Naprostým základem je kus nábytku, na který jídelní mísy a tácy položíte. Musí u něho být dostatek místa pro celou rodinu a pro každého člena zvlášť. Sváteční ubrusy se překrývají vždy od čela stolu (čestné místo pro hlavu rodiny) směrem ke druhému konci.

Umíte správně prostřít?

Na každé místo asi dva centimetry od okraje stolu umístěte mělký talíř, na něj talíř hluboký. Po stranách přidejte příbory, jejichž počet se vždy odvíjí od chodů. Pokud chystáte večeři zahrnující polévku, hlavní chod, salát i dezert, nůž položte na pravou stranu talíře (jeho ostří musí směřovat dovnitř, k talíři).

VÁNOCE NA SERVERU LIDOVKY.CZ

Vedle nože patří polévková lžíce (z pravé strany), na levou stranu pak vidlička na hlavní vchod s menší vidličkou na salát. Pokud chcete přidat ještě lžičku na dezert, můžete ji položit nad talíř, aby během jídla zbytečně nevadila.

Ubrousky stůl zdobí, ale tvoří i ozdobu, ale používají se i při jídle, nebojte se si jej položit na klín, budete jej mít nenápadně po ruce i při pojídání ryby rukama. Atmosféru dodá svícen, adventní věnce, jmelí, ale i třeba zapálený františek na plotně.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.