Lidovky.cz

Hanáková je v demisi, i tak rozhodla o bourání domu na Václaváku

Česko

  9:39aktualizováno  16:02
PRAHA - Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze nebude památkově chráněn. Jde o konečné stanovisko, řekla mluvčí Lenka Brandtová. Majitel, firma Flow East, tak může budovu zbourat a postavit na jejím místě novou. Kolem sporného projektu se už řadu měsíců vedou vzrušené debaty a proti bourání se několikrát demonstrovalo.

Dům, o jehož demolici či zachování se vede spor foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Flow East ministerské rozhodnutí vítá. Oslovené odborníky, kteří s demolicí nesouhlasí, ale překvapilo a budou chystat další protesty. Verdikt podle nich neznamená, že se dům už může zbourat. Odpůrci demolice proto čekají, jak dopadne územní řízení na stavebním úřadu Prahy 1 k výstavbě objektu, který má rohový dům nahradit.

Uznání práva před hlasy lobbistů

"Rozhodnutí (o tom, že dům není památkou) je uznáním práva před uspokojením hlasů lobbistických skupin, které se staví proti změnám," sdělila firma Flow East. Tvrdí, že nová budova bude citlivá k okolní architektuře a centru města přinese nová pracovní místa a investice.

ČTĚTE TAKÉ:

Hanáková rozhodla na základě vyjádření své rozkladové komise, která několik měsíců přezkoumávala verdikt památkového odboru ministerstva. Ten se už loni rozhodl dům za kulturní památku neprohlásit.

Politika 'po nás potopa'

Ve prospěch zachování domu chce ale intervenovat Klub za starou Prahu, jeho předsedkyně Kateřina Bečková tvrdí, že když něco není samostatně památkou v památkové rezervaci, tak to ještě neznamená, že se to může zbořit. Do územního řízení se chce přihlásit i sdružení Občanský monitoring. Podle jeho ředitele Vítězslava Prakse jde ze strany ministerstva o alibismus, protože odmítá chránit památkovou zónu UNESCO, a dům je integrální součástí Václavského náměstí. "Je to typický příklad politiky 'po nás potopa' a poslední aktivita ministryně, která je v demisi," uvedl Praks.

Z unesení ministryně plyne, že není možné, aby ministerstvo prohlášením za památku chránilo všechny architektonicky zajímavé budovy, to je prý úkolem hlavně místních samospráv. "...kulturní památkou by měly být především nadprůměrné a výjimečné objekty, a nikoliv účelově ty, u kterých v důsledku pochybení Magistrátu hlavního města Prahy plošná památková ochrana selhala," stojí v unesení.

Náhrada za ušlý zisk

Magistrát před časem záměr zbourat dům posvětil. Majitel by nyní mohl žádat náhradu za ušlý zisk v řádu desítek milionů korun. To by podle Hanákové pro stát znamenalo "neúnosné riziko". Flow East už dříve avizoval, že by náhradu po státu skutečně požadoval. Podle viceprezidenta Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví Martina Kadrmana by ale firma Flow East v arbitrážním řízení s českým státem neuspěla.

Dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice s čp. 1601., kterému hrozí zbourání.

Dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice s čp. 1601., kterému hrozí zbourání.

"Správní řád říká, že pokud je újma, která realizací vznikne veřejnému zájmu, vyšší než újma, která vznikne účastníkovi řízení, byť svá práva nabyl v dobré víře, může orgán takové problematické rozhodnutí v rámci přezkumného řízení zrušit," sdělil ČTK Kadrman. Demolicí domu podle něj bude ztráta pro český národ větší, než nevybudování nové budovy. Sdružení proto bude za nynější dům bojovat.

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy prý dosahují miliardy korun; druhou miliardu má stát nová stavba, která se má jmenovat Květinový dům. Záměr investora kritizuje od roku 2001 řada odborníků. Ministerstvo kultury loni dvakrát dostalo návrh na prohlášení domu za památku, ale památkový odbor ho neprohlásil. Nyní může firma požádat o demolici domu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.