Lidovky.cz

Česko

Obviněná doktorka z kauzy hocha, jenž po operaci mandlí krvácel na chodbě, léčí děti v Krči


Thomayerova nemocnice. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Premium
PRAHA - Byly to záběry, u nichž vře člověku krev. Kamera pardubické nemocnice zachytila před dvěma roky krvácejícího chlapce s matkou na chodbě u ambulance ORL a lékařku, jež kolem něj prošla a ani se na něj nepodívala. Hoch nakonec po banální operaci mandlí skončil s poškozeným mozkem, policie už obvinila pardubickou nemocnici, lékařku a dvě sestry z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Obviněná lékařka po události odešla z Pardubic a nyní pracuje v Thomayerově nemocnici v Praze-Krči. „Ano, na novorozeneckém oddělení,“ potvrdil pro LN primář a neonatolog Jan Janota s tím, že lékařka souhlasila se zveřejněním informace. Na místo nastoupila poté, co uspěla v konkurzu, který pražská nemocnice vypsala. Bylo to ještě v době, než se kauza dostala do médií a kdy o ní nemocnice nevěděla.

Proč se primář o bezpečí svého oddělení nebojí.
Na co se zaměří ministerstvo zdravotnictví při kontrole.

Primář Janota jako její přímý nadřízený zároveň zdůraznil, že obavy o bezpečnost svého oddělení nemá. Mimo jiné i proto, že selhání v Pardubicích se lékařka dopustila jako čerstvá absolventka vysoké školy, bez kmene (tedy jakéhosi základního oboru, po jehož absolvování se teprve lékař začíná připravovat na vlastní obor – pozn. aut.) či atestace. „Nezkušený lékař je u nás zasazen do systému tak, aby nebyl nikdy sám v kritické situaci, na kterou má dovednosti někdo, kdo je o úroveň výš. Tady je vždycky zkušený lékař ve dne v noci a musí být ihned dohledatelný a zavolatelný. Každý lékař absolvent musí systémem bezpečně projít a neohrozit pacienty. Je trojnásobně jištěný, v nemocnici to buduji už 15 let,“ prohlásil.

Shodou okolností Thomayerova nemocnice získala před několika týdny certifikát bezpečné nemocnice. To znamená, že prošla testy, jež ověřují zajištění bezpečnosti v akutních emergentních situacích. Takový certifikát přitom získají jen některé nemocnice v Česku.

Chaos v krajské nemocnici

Janota zároveň uvedl, že jde o velmi pracovitou a odpovědnou lékařku, a jako renomovaný odborník se pozastavil nad zmatky v pardubické nemocnici. „Nezkušený lékař by se nikdy neměl ocitnout v situaci, že je konfrontován s pacientem, který vyžaduje jasnou odbornou pomoc, on ví, že není schopen ji poskytnout, a je v tom sám. Nemocniční systém by to neměl umožnit, a jestliže to umožní, není dobře nastaven,“ prohlásil.

Šéfka pardubické nemocnice Fraňková končí, důvodem je případ poškození zdraví novorozence

O tom, že je problém především na straně pardubické nemocnice, svědčí i posudky znalců. „Bylo zjištěno, že v době hospitalizace poškozeného chlapce neměla nemocnice definované odborné a organizační postupy v podobě zpracovaných standardů, které by stanovovaly doporučený lékařský a ošetřovatelský postup, tedy jak se má chovat zdravotnický personál zejména při pooperační péči u dětského pacienta,“ uvedla před nedávnem Ivana Ježková, mluvčí královéhradecké krajské policie, která pardubický případ vyšetřuje.

Dokládá to však i další nedávný skandál. Děvčátko, které se v pardubické nemocnici narodilo v červnu, zřejmě nedostalo dost rychle antibiotika a ponese si trvalé následky. Nemocnice totiž údajně neprovedla včas u novorozence odběr krve a všechny potřebné testy. Kvůli tomu se u dítěte rozvinulo zánětlivé postižení centrálního nervového systému a krvácení do mozku. Při interním prověření případu nemocnice dospěla k tomu, že mohl nastat nesoulad mezi doporučeným a realizovaným odborným postupem.

Kvůli tomuto případu už představenstvo nemocnice odvolalo tamní ředitelku Štěpánku Fraňkovou. Ministerstvo zdravotnictví zároveň v pondělí oznámilo, že pošle do pardubické nemocnice kontrolu. „Zaměří se na kvalitu poskytované péče v porodnici, na novorozeneckém a dětském oddělení,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru.

Čí je to vina?

Dokument odhalil dění v nemocnici a chyby lékařů. Ministra Vojtěcha postup zdravotníků šokoval

Drama, které se odehrálo v květnu 2017 v pardubické nemocnici, jejímž vlastníkem je Pardubický kraj, zaznamenaly bezpečnostní kamery. Záběry zachycující tehdy osmiletého Adámka, jak dlouhé minuty krvácí na nemocniční chodbě, než mu přestane bít srdce a trvale se mu poškodí mozek, odvysílala Česká televize (ČT) v pořadu Infiltrace a vzbudily mimořádný ohlas. Dokument ČT v souvislosti s kauzou výslovně zmiňoval „aroganci bílých plášťů“.

Znalci zároveň podle mluvčí policie konstatovali, že „postup lékařky i obou zdravotních sester byl nejenom proti současné zavedené lékařské vědě, ale i proti zdravému rozumu“. Teprve soud však bude muset odpovědět na otázku, nakolik šlo o pochybení jednotlivce a nakolik selhala nemocnice a její špatná organizace práce.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.