Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nemocnice nabízí rodině chlapce, který skončil v kómatu, zálohu na odškodnění 6 milionů. Ta požadovala 22 milionů

Česko

  12:39aktualizováno  16:25
PARDUBICE - Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest milionů korun jako zálohu na odškodnění. V úterý to řekla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Informaci o nabídce přinesla Česká televize.

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do vigilního kómatu v jednací síni. foto: Radek Kalhous, MAFRA

Celkovou výši odškodnění nemocnice už v březnu vyčíslila na 15,5 milionu korun. Kromě toho by rodina měla neomezené čerpání nákladů na péči. Rodina se soudní žalobou domáhá 22 milionů korun. K nabídce se dosud nevyjádřila, řekla Semrádová.

Tehdy osmiletý chlapec byl operován v květnu 2017. Čtyři dny po operaci začal masivně krvácet, následkem čehož má poškozený mozek, a skončil v bdělém kómatu.

Rodina chlapce, který skončil po operaci mandlí v kómatu, chce po pardubické nemocnici 22 milionů

Podle generálního ředitele společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáše Gottvalda byl případ nejdříve interně prošetřen se závěrem, že nedošlo k pochybení v léčebném postupu. Přesto nemocnice zadala zpracování znaleckého posudku v oboru ORL, který potvrdil, že postup byl lege artis, tedy v souladu s příslušnými profesními povinnostmi a standardy. Vedení nemocnice ještě rozhodlo o zpracování dalšího odborného posouzení Institutem pro postgraduální vzdělávání zdravotníků. „Na základě upozornění na nepřesnosti v řešení krizové situace jsme začali jednat s pojistiteli o možném mimosoudním narovnání. Na konci celé kauzy je těžce postižené dítě, což nemocnice nikdy nezpochybňovala,“ řekl v úterý na krajském zastupitelstvu Gottvald. Podle něj nemocnice hned po události nabídla rodině opakovaně pomoc se zajištěním péče o chlapce a intervenci psychologa.

„Můžeme po dohodě s pojišťovnami mimořádně a naprosto nestandardně uvolnit šest milionů korun, které jsme rodině schopni převést na účet. Pokud to nebude chtít, budeme to muset akceptovat,“ uvedla Semrádová. „Nemocnice nadále upřednostňuje smírné řešení celé situace mimosoudní cestou,“ uvedla společnost v úterní tiskové zprávě.

„Bude-li Nemocnice Pardubického kraje ochotna poskytnout Adámkovi v reakci na předžalobní výzvu doručenou jí dne 20. listopadu 2017 alespoň částečné plnění, bude samozřejmě přijato,“ uvedl právní zástupce rodiny Mario Švehelka.

Krvácejícího chlapce po operaci mandlí si na chodbě pardubické nemocnice dlouhé...
Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Rodina podala na nemocnici několik žalob. Kromě odškodnění se domáhala také vydání části zdravotnické dokumentace, a to kopie záznamu předoperačního vyšetření na přístroji Somnocheck. Nemocnice tvrdila, že to není technicky možné, což vyvrátila výpověď experta dodavatelské firmy. V pondělí krajský soud pravomocně rozhodl, že nemocnice kopii záznamu vydat musí.

Krajští zastupitelé v úterý přijali usnesení, že situaci považují za politováníhodnou, současná medializace také poškozuje dobré jméno společnosti Nemocnice Pardubického kraje i kraje jako jejího zakladatele. Událost by se měla urychleně vyšetřit, kraj preferuje smírné řešení.

Náměstek pardubické nemocnice odstoupil kvůli medializovanému případu postiženého dítěte

Chlapec je v takzvaném bdělém kómatu a potřebuje trvalou péči. Podle rodiny je jeho stav je velmi vážný, ale stabilizovaný.

Případ vyšetřuje i policie pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Dosud nikoho neobvinila.

Po operaci mandlí skončil v kómatu. Obrana nemocnice je účelová, dokumentaci musí vydat, rozhodl soud

Česká televize nedávno uvedla dokument z cyklu Infiltrace, který na záznamech kamery ukázal tehdejší zmatky při záchraně krvácejícího chlapce na chodbě ambulance ORL. Po odvysílání dokumentu rezignoval náměstek léčebné péče Pardubické nemocnice Roman Michálek, který daný den slouži ljako lékař ORL, jeho postavení mimo službu doporučil nemocnici hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Archiv případů, kdy nemocnice platily velké odškodné:

  • 30 milionů korun (strany se dohodly na snížení na 20 milionů) - Obvodní soud pro Prahu 10 v červnu 2014 přiznal odškodné rodině postiženého chlapce. Zaplatit ho měla pražská Vinohradská nemocnice, kde se chlapec narodil v roce 2009 ochrnutý. Porod byl sice plánovaný, skončil ale ochrnutím a slepotou a hluchotou dítěte, které vyžadovalo celodenní péči. Nemocnice se proti rozsudku odvolala, obě strany nakonec v létě 2014 v mimosoudní dohodě dospěly k částce o deset milionů nižší. Chlapec zemřel v říjnu 2014.
  • 18 milionů korun - Odvolací Krajský soud v Plzni v dubnu 2008 přiznal odškodnění ochrnuté matce dvou dětí z Horního Slavkova na Sokolovsku. V sokolovské nemocnici jí v roce 2003 lékaři při angiografii vstříkli kontrastní látku, na kterou byla zřejmě alergická. Upadla do kómatu a je ochrnutá. Částku za nemocnici zaplatil kraj.
  • 16,5 milionu korun - Prostějovská nemocnice zaplatila v roce 2007 odškodné manželům z Prostějovska za pozdní resuscitaci jejich syna. V případu, který se táhl více než pět let, nakonec Krajský soud v Brně potvrdil, že lékaři chybovali. Jako novorozenému se chlapci na čas zastavilo srdce a přestal dýchat. Utrpěl nevratné poškození mozku.
  • 15 milionů korun - Liberecký kraj podle Mladé fronty Dnes z července 2010 měl zaplatit za libereckou nemocnici odškodné manželům, jejichž syn utrpěl v roce 2000 při porodu rozsáhlé a nezvratné poškození mozku. Před soudem skončila také lékařka, která porod vedla. V době vyšetřování ale z nemocnice zmizela dokumentace o porodu, soud jí tak vinu neprokázal.
  • 13,5 milionu korun - Za nepovedený porod v roce 2001 vysoudila rodina ze Žirovnice odškodné na pelhřimovské nemocnici. Chlapec se kvůli nedostatečné péči narodil těžce postižený. Do konce života bude ochrnutý na pravou část těla a slepý. Pochybení lékaře soud neprokázal.
  • Téměř 12 milionů korun - V únoru 2009 odvolací senát Městského soudu v Praze rozhodl, že Nemocnice na Bulovce musí odškodnit rodiče chlapce, který jako tříletý podstoupil v roce 2000 běžnou břišní operaci. Kvůli údajnému pochybení lékařů při odpojování od dýchacího přístroje utrpěl ale poškození mozku. Oba lékaře soud zprostil obvinění.
  • 10,5 milionu korun - Brněnský městský soud v červnu 2016 rozhodl, že tamní fakultní nemocnice musí zaplatit 10,5 milionu korun jako odškodnění rodičům, jejichž syn skončil po operaci mandlí s poškozeným mozkem. Případ se stal v roce 2010, kdy tehdy tříletý chlapec podstoupil operaci. Rodiče i nemocnice podali odvolání. V červnu 2017 se obě strany dohodly na mimosoudním vyrovnání, podrobnosti nebyly oznámeny.
  • devět milionů korun - Odvolací soud v Pardubicích v březnu 2019 rozhodl, že za ochrnutí pacienta po běžném zákroku zaplatí krajská firma Nemocnice Pardubického kraje zhruba devět milionů korun. Výtvarník a bývalý starosta Ústí nad Orlicí Richard Pešek po operaci ucha v Orlickoústecké nemocnici v říjnu 2011 upadl do kómatu, ochrnul, měl problémy s řečí a je odkázán na invalidní vozík.
  • šest milionů korun - Jako zálohu na odškodnění nabídla pardubická nemocnice rodině chlapce, který je po operaci mandlí v roce 2017 a pozdějších komplikacích v kómatu, šest milionů korun. Kromě toho by rodina měla neomezené čerpání nákladů na péči. Celkovou výši odškodnění nemocnice už v březnu vyčíslila na 15,5 milionu korun. Rodina se soudní žalobou domáhá 22 milionů korun.
Autor: