Lidovky.cz

Česko

Babiš schvaluje, že migrační balíček neobsahuje povinné kvóty. EU by se přesto měla soustředit na ochranu hranic

Premiér Andrej Babiš. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha - Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Po čtvrtečním jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou to prohlásil český premiér Andrej Babiš.
  8:39aktualizováno  17:31

Migrační návrh je přijat s rozpaky. Povinné kvóty jsou pro strany problematické, SPD navrhuje úprk z EU

O podrobnostech návrhu, který dává zemím na výběr, zda přijmou běžence, nebo budou organizovat návraty neúspěšných žadatelů o azyl, bude podle něj Česko s ostatními zeměmi diskutovat. Babiš uvedl, že ČR stejně jako Polsko a Maďarsko hodlá prosazovat posílení ochrany vnějších hranici unie.

Český premiér hovořil s šéfkou unijní exekutivy ve společnosti svých kolegů z Polska a Maďarska Mateusze Morawieckého a Viktora Orbána také o budoucím sedmiletém rozpočtu EU, o fondu na obnovu ekonomik či o koordinaci opatření proti šíření koronaviru.

Tábor Moria byl od 2. září uzavřen, protože se u jednoho z obyvatel prokázala...
Požár zachvátil největší uprchlické zařízení v Řecku podle hasičů krátce po...

Komise ve středu zveřejnila dlouho očekávaný návrh nové azylové a migrační politiky, který počítá s výrazným urychlením azylových procedur a návratů neúspěšných žadatelů. Všechny členské země se podle něj mají solidárně podílet na zvládání migrace, dostanou však na výběr, jestli u sebe přijmou žadatele o azyl nebo se postarají o deportace odmítnutých migrantů.

Babiš absenci kvót vítá

„Pozitivní je, že tam nejsou ty kvóty, to je pro nás velice důležité. Stejně jako možnost jednotlivých členských států, aby solidárně podpořily (země v nouzi), ale aby si vybraly jak,“ prohlásil Babiš po jednání v sídle Evropské komise. Česko, Polsko i Maďarsko dlouhodobě odmítají přijímat uprchlíky a do předchozího systému povinných kvót se nezapojily, čímž podle soudu EU porušily své povinnosti.

Babiš ještě před jednáním hovořil o tom, že Česko s návrhem komise nesouhlasí, neboť se málo soustředí na boj proti pašerákům lidí. Po setkání s šéfkou komise svá slova zmírnil. ČR přitom podle něj nadále hodlá usilovat o větší důraz na ochranu vnějších hranic a bude se snažit, aby EU posuzovala uprchlíky již před jejich cestou do Evropy.

Český premiér přímo neřekl, zda by Praha byla ochotna organizovat návraty migrantů například z Řecka, aby se vyhnula dlouhodobě odmítané variantě přijímání azylantů. Podle návrhu komise by odmítnutí migranti mohli až osm měsíců zůstávat na území států, do nichž přišli a odkud by byli vraceni. Teprve potom by se jich v případě neúspěšné snahy o deportaci musela ujmout organizující země a dočasně je umístit na svém území. „My jsme se vždycky podíleli finančně a budeme se podílet i nadále,“ prohlásil Babiš, podle něhož by Česko nadále preferovalo například finanční podporu afrických zemí či pomoc jihoevropským státům třeba v podobě vysílání policistů.

Česko dá Řecku na pomoc se zničeným uprchlickým táborem Moria téměř 2,6 milionu korun

Kritickým tónem hodnotil po jednání s von der Leyenovou návrh maďarský premiér. „Základní přístup se nezměnil, stále chtějí zvládat migraci, ne zastavovat migranty,“ uvedl Orbán, podle něhož se komise příliš soustředí na to, jak se vyrovnat s běženci, kteří dorazí do Evropy, a ne jak jim v tom lépe zabránit. Zatímco premiéři se shodli, že by unie měla žadatele o azyl posuzovat v takzvaných hotspotech například v severoafrických zemích, EK počítá s tím, že to bude na hranicích evrpských států, kam dorazí. Procedura by se podle návrhu komise měla zkrátit na 12 týdnů, kdežto v současnosti se často vleče mnoho měsíců i několik let.

Do Bruselu ve čtvrtek dorazili pouze tři premiéři visegrádské čtyřky, neboť předseda slovenské vlády Igor Matovič měl jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a svým zastupováním pověřil Babiše. Trio lídrů s šéfkou EK mluvilo i o balíku téměř 1,85 bilionu eur (přes 50 bilionů korun), které si v rámci budoucího rozpočtu a fondu pokrizové pomoci ekonomikám mají mezi sebe rozdělit členské státy. Evropský parlament hrozí, že peníze neschválí, pokud nebude jasně stanovena vazba mezi čerpáním z rozpočtu a respektem k vládě práva, což blokují právě Polsko a Maďarsko. Podle Babiše se šéfka EK o tomto problému zmínila, podrobněji se o něm však nediskutovalo. Naproti tomu hodnotila přípravu národních reformních plánů, podle nichž bude komise peníze z fondu přidělovat. „V tomto jsme byli celkem pochváleni,“ konstatoval Babiš.

Sama von der Leyenová označila téměř 90 minut trvající setkání za „dobrou diskusi“, po níž se s premiéry shodla, že budou na zmíněných tématech dále těsně spolupracovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.