2. května 2011 16:28, aktualizováno  19:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA: Bin Ládin neměl bílou vlajku, proto zemřel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 22Diskuse
Dům, ve kterém byl zabit Usáma bin Ládin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům, ve kterém byl zabit Usáma bin Ládin | foto: Reuters

WASHINGTON Spojené státy byly při nedělním zásahu v Pákistánu připravené zajmout Usámu bin Ládina. Příliš ale s touto možností nepočítaly, neboť předpokládaly, že nejhledanější terorista světa se bude bránit. Na tiskové konferenci v Bílém domě to v neděli řekl hlavní Obamův poradce pro boj s terorismem John Brennan.

Podle šéfa CIA Leona Panetty, je "téměř jisté", že Al Kajda se pokusí pomstít smrt Usámy bin Ládina. Na webech blízkých extremistům se už objevila výzva k odplatě.

"I když je bin Ládin po smrti, Al Kajda stále žije. Teroristé se téměř určitě pokusí bin Ládina pomstít, musíme proto zůstat ostražití" cituje Panettu BBC.   

Islámský ideolog slibuje odvetu

Prominentní ideolog islámských extremistů zveřejnil obsáhlý chvalozpěv na život bin Ládina a napsal, že svatá válka proti Západu zdaleka neskončila. "Zatracení nechť se snese na hlavu jeho nepřátel. Slibujeme Bohu, že se za jeho smrt pomstíme. Těm, kdo si přejí oslabení nebo zánik islámu, pravím: jen počkejte," napsal Asad Džihád 2, který patří k nejuznávanějším ideologům extremistů a často řeší i spory kolem jejich náboženské doktríny. "Válka mezi námi a mezinárodní tyranií je dlouhá a nezastaví ji ani umučení našeho milovaného, našeho islámského lva," uvedl autor komentáře.

Členové amerického komanda už předem počítali s tím, že bin Ládina zabijí. "Samozřejmě, kdyby bin Ládin mával bílou vlajkou, tak bude žít," řekl agentuře Reuters tajný zdroj z úřadu pro národní bezpečnost.

Vojáci ale předpokládali, že bin Ládin bude klást odpor. Což se také stalo. Zatím není jasné, zda se bin Ládin aktivně zapojil do bojů. John Brennam na tiskové konferenci podotkl, že se terorista zúčastnil přestřelky s Američany, zda skutečně střílel, ale Obamův poradce neuvedl. 

Při čtyřicet minut dlouhém boji členové patnáctičlenného amerického komanda NAVY Američané věřili že skrýš vůdce Al Kajdy se nachází v komplexu jeskyní Tóra Bóra na východě Afghánistánu.SEAL trefili bin Ládina do hlavy, spolu s ním zemřeli ještě další tři muži a jedna žena. Brennam naznačil, že bin Ládin se při zásahu choval jako zbabělec, protože ji použil jako lidský štít a za ženu se schoval. Údajně to byla jedna z jeho manželek.

Podle úředníka z Obamovy vlády Američané počítali s tím, že bin Ládin zemře. "Američtí vojáci nikdy nezabíjejí, když je možnost, že se protivník vzdá. V tomto případě ale většina zúčastněných počítala s tím, že to skončí smrtí," prohlásil úředník.  

Teroristická síť Al Kajda se bude jen obtížně vyrovnávat se smrtí svého vůdce, soudí představitelé amerických zpravodajských složek. Jeho předpokládaný nástupce Ajmán Zavahrí je surová, rozporuplná osobnost, které chybí mystické charisma, jímž Usáma bin Ládin stmeloval své bojovníky.

Kulka v hlavě bin Ládina ukončila jeho život 15 let poté, co vyhlásil Spojeným státům válku a necelých deset let poté, co provedl nejkrvavější teroristický útok na území Spojených států. Al Kajda, kterou po sobě Usáma bin Ládin zanechává, je ale o hodně jiná než organizace kdysi úspěšně útočící na Světové obchodní středisko a Pentagon.

Lidovky.cz, ČTK, Reuters
  • 22Diskuse