Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V debatě o inkluzi Zeman propadl. Demagog.cz: Připsal si nejvíc nepravd

Česko

  11:06
PRAHA - V odborné diskusi o inkluzi propadl mezi pěticí politiků prezident Miloš Zeman. Ze všech zúčastněných si na své konto připsal čtyři nepravdy, pravdivých výroků z jeho úst zaznělo o polovinu méně. Zato ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) či poslanec Jiří Zlatuška (ANO) v debatě uspěli s dobrým skóre.

Miloš Zeman při návštěvě Plzeňského kraje. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Miloš Zeman platí za jednoho z nejhlasitějších kritiků plánovaného společného vzdělávání zdravých a handicapovaných dětí. Z analýzy serveru Demagog.cz, který ověřil pravdivost výroků na téma inkluze z posledního únorového týdne, však hlava státu nevychází příliš dobře.

Někteří rodiče postižených dětí odmítají inkluzi. Obrátili se na Ústavní soud

Na své pomyslné konto si Zeman připsal hned čtyři nepravdy. Zato jeho kolegové z diskuse - poslanec Zlatuška (ANO) a Fiala (ODS), stejně tak ministryně Valachová (ČSSD) - si vedli podstatné lépe. Ve svých projevech se každý z nich připsal jeden nepravdivý výrok. Pokud jde o červená čísla značící počet nepravd, poslankyně za TOP 09 Anna Putnová má v analýze dokonce úplně čisté skóre.

Debata plná emocí

„Téma inkluze se v posledních týdnech stalo velmi diskutovanou otázkou. Řeší ji veřejnost, média i přední politici. Ze všech stran padá do veřejné diskuze řada argumentů a faktů pro i proti, často jsou tato prohlášení protichůdná. Téma je navíc provázeno velkými emocemi, což komplikuje korektní diskuzi nad faktickými otázkami, které jsou s inkluzí spjaty,“ vysvětluje tým analytiků, proč si k ověřování výroků vybral právě téma inkluze v českém školství.

Odborné diskusi, jak se nyní ukazuje, příliš nepřispívají ani tvrzení prezidenta Zemana. „Nikdy jsme si nedefinovali, co to je lehké mentální postižení,“ uvedl například v souvislosti s inkluzí. Od 1. září tohoto roku by totiž měli být postupně začleňovány do běžných tříd základních škol děti s lehkým mentálním postižením

Analytici však jeho tvrzení důsledně vyvracejí. „Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR definuje nejen mentální retardaci obecně, ale také její jednotlivé stupně,“ píší na svém webu a vyjmenovávají její jednotlivé typy.

Pravdu neměl ani v případě, kdy hovořil o finančních nákladech inkluze. „Celkové náklady na první dva roky inkluze jsou 3,5 miliardy korun,“ uvedl. Podle Demagogu však Zeman uvádí nepravdivé údaje. „Náklady se v prvních dvou letech a několika měsících zvyšují oproti dnešnímu stavu o 2,91 miliardy korun.“

Paravan jako ‚novinka‘

Prezident kromě toho také hovořil o novinkách v inkluzi. „Dokonce se objevily paradoxně návrhy, aby ty mentálně postižené děti se svými asistenty byly ve třídě ukryty za paravanem,“ uvedl rovněž pro Blesk.

PEŇÁS: Recept na inkluzi: do školních uniforem! Pionýrské košile nebyly to pravé

I v tomto případě má však tým analytiků ověřujících pravdivost politických výroků výtky. „Přijatá vyhláška (která bude účinná od 1. září tohoto roku - pozn. red.) sice mezi kompenzačními pomůckami pro žáky s mentálním postižením zmiňuje paravany. „Jejich použití není v žádném případě novinkou,“ uvádí server.

Zeman kromě toho kritizoval také to, jakým způsobem probíhá diskuse o inkluzi v médiích. „Před rokem a půl naše mediální scéna potlačovala protestní hlasy proti inkluzi a propouštěla pouze hlasy inkluzi podporující,“ uvedl ve svém projevu na tiskové konferenci. Přitom to byl právě on, kdo rozpoutal rozsáhlou mediální diskusi, když řekl hojně kritizovanou větu: „Děti jsou daleko šťastnější, když jsou zasazeny do rovnocenné komunity.“.

Prezident ale výsledky analýzy považuje za „absolutně nedůležitou věc“. „Demagog.cz není důvěryhodný, kvůli svému napojení na ‚idealistické‘ mládí ČSSD,“ napsal hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Anketa

Podporujete inkluzi?

Ano 619
Ne 1006
Nevím 83
Autor: