130 let

„V krizi nám bude euro dobré“

Česko

„V otázce eura byla na Slovensku úplná politická shoda. V tom jsme unikátní,“ říká LN Igor Barát, zplnomocněnec vlády pro zavedení eura.

* LN Dalo by se říci, že Slovensko stihlo přijetí eura v poslední chvíli?

Nevím, jestli bych řekl na poslední chvíli, ale vstupujeme do eurozóny v tom nejšťastnějším okamžiku, nejen z pohledu slovenské ekonomiky. Už na začátku procesu v letech 2003/2004, ještě za Dzurindovy vlády, se dospělo k závěru, že co nejrychlejší přijetí eura je pro malou, otevřenou ekonomiku, jako je Slovensko, výhodné co nejdříve. A k tomu se přidalo nyní to, co nemohl nikdo v roce 2003/2004 tušit, tedy že dojde ke globální ekonomické krizi. Krize přišla v době, kdy vstupujeme do eurozóny. Můžeme proto mluvit o štěstí, že ty nejhorší dopady krize přijdou v roce 2009, kdy už budeme mít ochranný štít v podobě eura.

* LN Největší obava, která se v souvislosti s eurem na Slovensku objevovala, bylo zdražování. Byla tato obava lichá?

V tuto chvíli bych neřekl, že byla lichá. Obávat se zdražování je úplně normální, toho se bojí lidé všude na světě. Ale žádná přímá souvislost mezi zdražováním a změnou měny neexistuje. Například v létě 2007 byla inflace ve Slovinsku, které zavedlo euro, o 1,5 procenta nižší než tehdy v Česku. Ve Slovinsku přitom měli tamní lidé tendenci ji připisovat euru. V Česku nebylo o euru ani vidu ani slechu, přesto tam byla inflace, jaká byla. Na ceny má prostě vliv mnoho faktorů - globální ekonomika, počasí, úroda... Někde na konci může být nová měna.

* LN Ale i v tom asi Slovensku paradoxně pomáhá dnešní krize?

Ano, je to tak. Světová finanční a dnes i hospodářská krize má do jisté míry protiinflační efekt. To je z pohledu zavádění eura něco jako šťastný souběh okolností.

* LN Proti zdražování byl přijat velmi tvrdý zákon, který obchodníkům, již budou neodůvodněně zvyšovat ceny, hrozí dokonce několikaletým vězením. Nebylo to přehnané?

Řeknu svůj osobní názor. Já to ustanovení zákona vnímám daleko víc jako preventivní než jako represivní. Jsem si téměř jistý, že v reálném životě nenastane situace, aby byl někdo poslán do vězení. A současně ho vnímám jako pojistku proti velice extrémním zneužitím přijímání eura. Je to ta poslední pojistka ze všech.

* LN Přichází krize a může se stát, že i slovenská ekonomika prudce zbrzdí, nebo se dokonce dostane do recese. Nebudou si lidé říkat, s eurem přišly zlé časy?

Já si myslím pravý opak. Díky euru nebudou dopady krize tak tvrdé a myslím, že po roce po dvou si budeme moci říci, chvála bohu, že jsme přijali euro v pravý čas. Prognózy, které si děláme my, ale jež má třeba i OECD, mluví o Slovensku jako o zemi, která by i v příštím roce měla růst v rámci EU nejrychleji. Je pravda, že oproti těm dvojciferným růstům z minulosti se to dostane někam na čtyři až pět procent.

* LN Kdy začnou bankomaty vydávat euro?

Některé už v prvních minutách po půlnoci, jiné budou potřebovat na pár hodin odstávku. Současně s tím apelujeme na lidi, aby si nevybírali eura jen proto, aby vyzkoušeli, že to funguje. Protože pokud se všichni lidé hned pohrnou k bankomatům, tak se zásoba bankovek může vyčerpat. Potom se k eurům nedostane někdo, kdo je bude skutečně potřebovat.

Autor: